Jak budowaliśmy Miasto Nauki

→ Pierwsze

Katowice były pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej, któremu przyznano ten tytuł.

Dotąd tytuł Europejskiego Miasta Nauki otrzymywały wyłącznie miasta tzw. starej Europy, w sumie dziesiątka ośrodków akademickich o ustalonej renomie, długiej tradycji badawczej i znacznych możliwościach finansowych.

Śląska wspólnota akademicka przystąpiła do rywalizacji o tytuł z innej pozycji. Stanęła więc przed koniecznością przyjrzenia się silnym naukowym stronom Śląska i Zagłębia.

Duża grupa ludzi stoi w kolejce wewnątrz przestronnego, nowoczesnego budynku z wysokimi, szklanymi oknami; na zewnątrz widać panoramę miasta i charakterystyczną, okrągłą arenę.
Tłum ogląda nocą artystów z ogniem na świeżym powietrzu na miejskim placu, otoczonym nowoczesnymi szklanymi budynkami i namiotami. Artyści trzymają płonące rekwizyty, tworząc światło i dym, podczas gdy widzowie przyglądają się i robią zdjęcia.

Transformacja ku nowej przyszłości

Specyfiką regionu jest szybka i głęboka transformacja ku nowej, nieznanej przyszłości. Zaproponowano, by za podstawę przyszłego sukcesu miasta i regionu uznawać edukację i naukę. Zgodnie z hasłem, że nauka może być nowym przemysłem Śląska, zorientowanego na naprawianie świata, w którym żyjemy. Katowice zdobyły tytuł EMNK, prezentując właśnie taką opowieść – po to, by Śląsk zaczął być kojarzony także z pracą intelektualną, z wymyślaniem nowych rozwiązań i opracowywaniem innowacji.

W 2024 r. w miejsce European City of Science uruchomiono nowy program Komisji Europejskiej pt. Science Comes to Town. Na podstawie doświadczeń wynikających z rozwoju inicjatyw Miast Nauki, w szczególności propozycji Leiden oraz Katowic kolejne miasta wyróżniane przez Komisję mają obowiązek zbudowania całorocznego programu obchodów w międzynarodowym partnerstwie (co najmniej 3 miasta jednocześnie).

SPIS ZDJĘĆ
01. ESOF 2024 | fot. materiały organizatora  02. Tydzień Wiedzy | fot. materiały organizatora