Dla kogo jest Miasto Nauki?

→ Nic o nas bez nas

W 2022 r. na zlecenie Miasta Katowice uczelnie Konsorcjum opracowały diagnozę potrzeb mieszkańców względem nauki i edukacji w związku z rokiem nauki 2024.

W badaniach wzięło udział blisko 2000 mieszkańców Katowic, a wyniki analiz stanowiły fundament budowania programu obchodów.

Liczne rekomendacje zgłoszone przez uczelnie na podstawie wywiadów i ankiet z udziałem mieszkańców będą stanowiły wytyczne do dalszego budowania strategii rozwoju Miasta Katowice.

Mężczyzna w garniturze posługuje się zestawem słuchawkowym i kontrolerami wirtualnej rzeczywistości, podczas gdy inny mężczyzna w czarnej koszuli gestykuluje i coś wyjaśnia. Obaj są otoczeni rozmazanymi światłami i ludźmi w tle.
Duża grupa ludzi siedzi przy długich, ogrodowych stołach, nakrytych artykułami artystycznymi i jabłkami, oddając się twórczym zajęciom pod kwitnącymi drzewami. W tle słychać głosy osób stojących i rozmawiających.

Rekomandacje

Wśród licznych rekomendacji szczegółowych, dotyczących zarówno poprawy jakości życia w Katowicach, jak i zakresu merytorycznego programu obchodów EMNK, jako najważniejszą potrzebę respondenci podali zwiększenie dostępności nauki dla mieszkańców poprzez wszelkie formy jej prezentowania – nowe programy i projekty, kampanie, które umożliwią dostęp do zdobywania wiedzy z różnych dziedzin dla osób z różnych grup społecznych.

Kto odwiedził Miasto Nauki?

Miasto Nauki odwiedziło blisko 600 000 uczestników. W gronie odbiorców znaleźli się przedstawiciele wielu polskich i zagranicznych instytucji, a także otoczenia opiniotwórczego, biznesowego i gospodarczego.

W wydarzeniach udział wzięli mieszkańcy regionu w każdym wieku oraz środowisko akademickie: naukowcy i badacze, osoby studiujące i kształcące się w szkołach doktorskich, jak i administracja akademicka.

Grafika z tłem mapy i pomarańczową nakładką. Duży tekst brzmi: Miasto Nauki odwiedziło blisko 600 000 uczestników, co oznacza Prawie 600 000 uczestników odwiedziło Miasto Nauki w języku polskim.

Rada Młodych

Rada Młodych Miasta Nauki została powołana przez Konsorcjum Akademickie – Katowice Miasto Nauki, aby oddać decydujący głos tym, którzy stanowią o przyszłości regionu. W jej skład weszli przedstawiciele i przedstawicielki wszystkich samorządów studenckich i doktoranckich uczelni Konsorcjum, a także Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego i Młodzieżowej Rady m. Katowice. Prace Rady koordynował Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Miasto Nauki dało mi coś wyjątkowego –możliwość rozwijania moich pasji i poznawania ludzi z różnych środowisk. To właśnie dzięki tym znajomościom mogę teraz pomagać przy rozwoju Akademickiego Radia na Uniwersytecie Ekonomicznym.

Z kolei Rada Młodych otworzyła przede mną zupełnie nowe drzwi. Organizowanie wystaw, spotkań i wydarzeń dla społeczności akademickiej było dla mnie nie tylko wyzwaniem, ale też okazją do dzielenia się pomysłami i budowania wartościowych relacji. Wspólnie z nowymi przyjaciółmi stworzyliśmy coś, co zostanie z nami na długo –wspomnienia, projekty i relacje, które wciąż się rozwijają.

A co dalej? Na pewno nie zwalniamy tempa! Mamy w głowach mnóstwo pomysłów i projektów, które chcemy realizować. Oczywiście, pojawiają się wyzwania – jak zawsze czas i finansowanie są kluczowe – ale wierzymy, że znajdziemy sposoby, by je pokonać i dalej działać dla społeczności akademickiej. Bo kiedy otaczasz się ludźmi pełnymi pasji, wszystko jest możliwe!

Młody mężczyzna z krótkimi ciemnymi włosami i zarostem uśmiecha się do kamery. Ma na sobie ciemną bluzę z kapturem i jest sfotografowany na jasnym tle.

Marcel Goldmann

student Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach

Mieszkańcy Miasta Nauki

Infografika w języku polskim z czterema opisanymi polami wokół słowa ODBIORCY (odbiorcy), określającymi grupy docelowe: instytucje, mieszkańców regionu, środowisko akademickie i środowisko.

SPIS ZDJĘĆ
01. ESOF 2024 | fot. materiały organizatora  02. Spotkanie na deptaku przy ul. Bankowej w Katowicach | fot. materiały organizatora