→ Konkurs

FameLab to największy na świecie konkurs komunikacji naukowej na licencji Cheltenham Festivals.

Ideą konkursu jest przedstawianie skomplikowanych zagadnień naukowych w zrozumiały sposób – uczestnicy mają za zadanie przedstawienie koncepcji naukowej w ciągu zaledwie 3 minut.

Finał polskiej edycji konkursu w 2024 r. odbył się 4 czerwca w budynku spinPLACE Uniwersytetu Śląskiego. Wzięła w nim udział dwunastka uczestników z całej Polski, którą wyłoniono spośród 25 półfinalistów.

Kobieta trzyma w ręku duży czek na kwotę 6000 zł podczas konkursu naukowego FameLab, otoczona trzema osobami klaszczącymi na scenie za ciemnymi kurtynami i z widocznymi w tle tablicami informacyjnymi o wydarzeniu.
Grupa ludzi stoi na scenie trzymając certyfikaty i torby z prezentami, pozując do zdjęcia na wydarzeniu. Kobieta w czerwonym kostiumie stoi po prawej stronie. Branding wydarzenia jest widoczny na ekranach na pierwszym planie.

O KONKURSIE

Konkurs jest skierowany do młodych naukowców i doktorantów (do 35. roku życia), którzy w ramach przygotowania do finału otrzymują również trening komunikacyjny prowadzony przez międzynarodowe grono popularyzatorów nauki. W latach 2011-2021 polską edycję Konkursu współorganizowali Centrum Nauki Kopernik i British Council.
Zadanie finalistów konkursu polega na zaprezentowaniu jurorom oraz publiczności wybranego przez siebie tematu naukowego w ciągu trzech minut. Używanie prezentacji multimedialnej jest zakazane – na scenie FameLabu liczy się tylko uczestnik i jego umiejętność zafascynowania innych swoją naukową pasją.

FAMELAB INTERNATIONAL

29 listopada 2024 r. najlepsi aspirujący popularyzatorzy nauki z różnych zakątków globu zmierzyli się w międzynarodowym finale FameLab International. W finałowych zmaganiach udział wzięli reprezentanci 8 krajów: Australii, Czech, Niemiec, Republiki Południowej Afryki, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Polski.Nasz kraj reprezentowała dr inż. Marcelina Jureczko z Politechniki Śląskiej – zwyciężczyni konkursu FameLab Poland. W swoim wystąpieniu opowiedziała o grzybach, które mogą zwalczać komórki nowotworowe oraz przeciwdziałać ich powstawaniu.
Zwyciężczynią konkursu została reprezentantka Szwajcarii, Sivaniya Subramaniapillai, która w ramach nagrody głównej wystąpiła później podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice w charakterze gościa specjalnego.

FameLab to połączenie pasji i niezwykle ważnych tematów naukowych, które zmieniają świat. Przez ponad dwie godziny rozmawialiśmy o naucew sposób prosty i bardzo interesujący

Czarno-biały portret kobiety o falowanych ciemnych włosach, jasnej karnacji i delikatnym uśmiechu, ubranej w ciemną bluzkę i patrzącej prosto w obiektyw.

dr hab. Agnieszka Turska-Kawa, prof. UŚ,

Prorektor ds. nauki Uniwersytetu Śląskiego, przewodnicząca jury FameLab Poland 2024

SPIS ZDJĘĆ
01. Finał FameLab | fot. Katarzyna Suchańska  02. Finał FameLab | fot. Katarzyna Suchańska