Chcemy rzeki. Święto Rawy

→ Inicjatywa

Po raz pierwszy wydarzenie „Chcemy rzeki. Święto Rawy”, współorganizowane przez Uniwersytet Śląski oraz Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach, odbyło się 25 maja 2024 r.

Ludzie stoją obok i w małym strumieniu, trzymając niebieskie znaki z napisem Rawa i białymi falami. Niektórzy śpiewają i grają na instrumentach, podczas gdy inni patrzą i uczestniczą. Trawiaste brzegi graniczą z wodą po obu stronach.
Młoda kobieta w okularach i z plecakiem uśmiecha się, opierając się o mur nad brzegiem Rawy. Jest ubrana w białą bluzkę bez rękawów i wydaje się, że cieszy się aktywnością na świeżym powietrzu.

Program

Spotkanie było okazją do dyskusji o przyszłości Rawy oraz udziału w zróżnicowanych warsztatach, spacerach dźwiękowych i tzw. interwencjach studenckich (m.in. gry RPG, ścieżki edukacyjne). Święto prowokowało do myślenia o Rawie m.in. jako punkcie wyjścia dla działań twórczych: plastycznych, muzycznych, performatywnych, kulinarnych, sportowych oraz społecznych, jak sprzątanie przestrzeni wokół Rawy. W czasie wydarzenia przedstawiono także badania naukowców i naukowczyń z Uniwersytetu Śląskiego, dotyczące przyrodniczego i społecznego kontekstu Rawy. Wieczór zwieńczył koncert dźwięków rzeki w wykonaniu Michała Zygmunta.

Święto Rawy to zachęta do regeneracji, radości spaceru, wytchnienia. Święto symbiozy z pejzażem, który jest. To święto zorientowane na uważność, zauważanie i akceptację. Rawa, niezależnie od stanu zachowania, jest dziedzictwem, tworzy okazję do relacji, identyfikacji z miejscem i obiektem, jest nasza. Jest też punktem wyjścia (źródłem) dla różnorodnych działań twórczych: plastycznych, muzycznych, sportowych.

Czarno-białe zdjęcie mężczyzny z krótkimi włosami i brodą, wyglądającego poważnie. Ma na sobie ciemną koszulę i stoi przed prostym, industrialnie wyglądającym tłem.

prof. Grzegorz Hańderek

rektor ASP w Katowicach, pomysłodawca wydarzenia

SPIS ZDJĘĆ
01. Święto Rawy | fot. ASP w Katowicach  02. Święto Rawy | fot. ASP w Katowicach