→ EUROPEAN UNION CONTEST FOR YOUNG SCIENTISTS

We wrześniu we współpracy z Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia zorganizowano 35. międzynarodowy finał konkursu European Union Contest for Young Scientists.

Do Polski przyjechało 143 finalistów eliminacji krajowych – młodych naukowczyń i naukowców z 37 krajów z Europy i ze świata.

W Katowicach o zwycięskich projektach decydowało międzynarodowe jury złożone z 21 specjalistów różnych dziedzin nauki.

Duża grupa młodych ludzi stoi na scenie, trzymając flagi różnych państw podczas wydarzenia naukowego, a za nimi na ekranie wyświetla się EUCYS Katowice 2024 i loga kilku sponsorów.
Kobieta w czerwonej koszuli i dżinsach siedzi naprzeciwko mężczyzny w ciemnym ubraniu przy małym stoliku, rozmawiając na wydarzeniu naukowym. W tle widoczne są plakaty i znak Do Not Disturb!.

o konkursie

Finał konkursu co roku odbywa się w innym kraju, co pozwala młodym ludziom doświadczać różnic kulturowych w trakcie naukowych zmagań. Podczas międzynarodowych finałów uczestniczki i uczestnicy mają również możliwość spotkać światowej sławy ekspertów – w Katowicach był nim prof. Andrzej Dragan, a koordynatorem katowickiego finału był dr Tomasz Rożek.

projekty

Dla zafascynowanych nauką była to okazja, aby konkurować w prezentacji projektów badawczych, m.in. z nauk przyrodniczych, matematycznych, technicznych, ekonomicznych i społecznych. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć prototypy rozwiązań i projekty badawcze dotyczące najróżniejszych tematów, m.in. innowacyjnych systemów wspierających pszczelarstwo, wykorzystania bakteriofagów w walce z bakteriami opornymi na antybiotyki, nowych terapii leczenia glejaka mózgu, inteligentnego stołu wspierającego osoby niewidome, mikrocegieł wykorzystywanych do usuwania niedopałków papierosów, dziedziczenia języka czy funkcjonalnych protez ucha.

finaliści

Wyłoniono 33 laureatów, którzy poza 13 nagrodami fi nansowymi w wysokości od 2 500 do 7 000 euro, otrzy mali nagrody specjalne w postaci staży naukowych i wizyt w prestiżowych ośrodkach badawczych na całym świecie. Wśród zwycięzców, jako laureat pierwszej nagrody, zna lazł się reprezentujący Polskę Piotr Olbryś.

organizacja konkursu eucys

Diagram w języku polskim pokazujący etapy konkursu: eliminacje krajowe, finalistów z 37 krajów UE, finały międzynarodowe, prezentacje projektów i wywiady z jury oraz wybór zwycięzców. Różowe strzałki wskazują przebieg procesu.

Nie martwię się o przyszłość ludzkości i planety,
gdy patrzę na zaangażowanych i pomysłowych
młodych ludzi. Eucys to jedna z tych inicjatyw,
która ich zbiera i pozwala „się policzyć”. Bycie
ambasadorem takiej inicjatywy to ogromna
przyjemność i zobowiązanie.

Na czarno-białym zdjęciu widać łysego mężczyznę z krótką, białą brodą i wąsami, który uśmiecha się do aparatu.

dr Tomasz Rożek

ambasador EUCYS 2024

SPIS ZDJĘĆ
01. Uczestnicy konkursu EUCYS 2024 | fot. Wojciech Korpusik  02. Rozmowa uczestnika konkursu z członkiem jury | fot. Wojciech Korpusik