Gdzie leży Miasto Nauki

→ Katowice

Tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024 otrzymały Katowice. Od samego początku było jednak dla nas jasne, że ostatnia litera w skrótowcu EMNK, którym posługiwaliśmy się cały rok, jest tylko symboliczna. Katowice – oraz rozsianego tym mieście uczelnie – są tylko węzłem znacznie szerszej sieci, a my sami jesteśmy tylko tak silni, jak cała ta sieć.

Krajobraz miejski o zachodzie słońca, z futurystyczną areną w kształcie spodka, nowoczesnymi wieżowcami i konstrukcjami z zielonymi dachami i oświetlonymi ścieżkami na pierwszym planie.

SERCE MIASTA NAUKI

Miasto Katowice było liderem działań organizacyjnych na rzecz mieszkańców oraz organizatorem Euro Science Open Forum 2024. Miasto pełniło też wiodącą rolę w grancie unijnym KTW.Science finansowanym z programu Horizon Europe – Widening participation and strengthening the European Research Area. Katowice na blisko 2 lata uruchomiły miejsce spotkań naukowych pod nazwą Kato Science Corner i zrealizowały szereg inicjatyw popularnonaukowych, kulturalnych i sportowych, w tym konkurs wspierania inicjatyw inicjowanych przez organizacje pozarządowe.

Choć niewątpliwie sercem Miasta Nauki są Katowice,,
to jego bezpośredni obszar jest zdecydowanie większy
i obejmuje całe województwo. Tylko w 2024 program
obchodów realizowany był w 33 miastach regionu.

Miasta Akademickie

regionu (Bielsko-Biała, Bytom, Cieszyn, Gliwice, Katowice, Chorzów, Rybnik, Sosnowiec, Zabrze). W trakcie W trakcie badań potrzeb mieszkańców odnośnie EMNK rektorzy spotkali się z prezydentami wszystkich miast akademickich, co zaowocowało zbudowaniem programu 50 Tygodni w sposób, który w pierwszej kolejności umożliwiał skorzystanie z niego mieszkańcom miast związanych z uczelniami. Również działania Rady Młodych realizowane były we wszystkich miastach akademickich, co sprowokowało istotną dyskusję dotyczącą przyszłości młodych na Śląsku.

METROPOLIA

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wspierała finansowo i merytorycznie działania Miasta Nauki jeszcze przed podjęciem starań o tytuł. Wraz z ustanowieniem Funduszu Wspierania Nauki uczelnie Konsorcjum mogły prowadzić dodatkowe działania o szczególnym znaczeniu społecznym. To dzięki pracom realizowanym w MetroLabie GZM powstał pierwszy prototyp Zielonej Strefy Nauki, nagrodzony przez Komisję Europejską nagrodą Mobility Action 2022. GZM jest współgospodarzem Śląskiego Festiwalu Nauki oraz partnerem Programu Naukowego dla Śląska. GZM współfinansowała program obchodów Europejskiego Miasta Nauki.

Region

Województwo Śląskie było największym po Komisji Europejskiej fundatorem roku obchodów EMNK 2024. Sejmik Województwa Śląskiego podjął w grudniu 2023 r. uchwałę o Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Śląskiego na lata 2024–2035, w której przeznaczył na działania Konsorcjum w 2024 r. 15 mln zł. Wieloletnim finansowaniem objęto też Śląski Festiwal Nauki, umożliwiającego stabilny rozwój jako wizytówki Województwa. Województwo Śląskie jest współgospodarzem Śląskiego Festiwalu Nauki oraz partnerem Programu Naukowego dla Śląska. Województwo pełni również kluczową rolę w procesach inwestycyjnych uczelni Konsorcjum finansowanych z funduszy europejskich.

Kraj

Inicjatywa Miasta Nauki zyskała przychylność Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Zdrowia, które przyznały uczelniom Konsorcjum dodatkowe fundusze w związku z realizacją roku obchodów. Ministerstwa wspierały również komunikację ogólnopolską o Mieście Nauki.

Miasta, w których odbywał się program EMNK 2024

Mapa przedstawiająca Katowice w południowej Polsce z liniami łączącymi je z różnymi krajami w Europie, pokazująca odległości