Strona główna » Żyjemy w Mieście Nauki » Zielona strefa nauki
Zielona Strefa Nauki
→ O NIEZWYKŁEJ DOLINIE
Zielona Strefa Nauki (ZSN) to kompleksowa inicjatywa, której celem jest stworzenie nowoczesnej przestrzeni naukowo-rekreacyjnej, łączącej aspekty ekologiczne, społeczne, edukacyjne oraz innowacje.
Projekt ten nie tylko koncentruje się na rozwoju akademickim, ale również na zrównoważonym rozwoju przestrzeni miejskiej Katowic, z uwzględnieniem dbałości o środowisko naturalne i dobrostan jego mieszkańców
ZSN będzie naukowym showroomem, stałą ekspozycją naukową i żywym laboratorium eksperymentalnym.


Opracowanie dokumentu
W 2022 roku Uniwersytet Śląski zamówił opracowanie rozwiązań wspierających rewitalizację rzeki przy jednoczesnym poszanowaniu ekologii i lokalnych potrzeb. W wyniku konsultacji powstał dokument „Zielona Strefa Nauki i Laboratorium Rawa: Koncepcja integracji badań naukowych i projektowania urbanistycznego” autorstwa Pawła Jaworskiego, który wraz z zespołem architektów oraz pracowniczek i pracowników UŚ zarysował wizję transformacji Rawy w zieloną przestrzeń rekreacyjną.
WSPÓŁPRACA UCZELNI
W ramach projektu „Wspierania procesów konsolidacyjnych uczelni” finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołano w Konsorcjum Akademickim – Katowice Miasto Nauki międzyuczelniany zespół ds. Zielonej Strefy Nauki, koordynowany przez Anetę Moczkowską – pełnomocniczkę Rektora UŚ ds. ZSN.
Wytypowano siedem możliwych scenariuszy przyszłości, które stanowią różne wizje i kierunki rozwoju obszaru Zielonej Strefy Nauki. Każdy z tych scenariuszy oparty był na wcześniejszych pracach i analizach, uwzględniając potrzeby użytkowników oraz potencjał naukowy i społeczny obszaru.
PRZESTRZEŃ DLA LUDZI, MIASTA I NATURY
W ramach opracowanego w 2024 roku Masterplanu przewiduje się przekształcenie ulic w kampusie w zielone aleje, stworzenie sieci publicznych placów oraz rozwój funkcji wspierających aktywność akademicką i społeczną, otwarcie przestrzeni gastronomicznych, obiektów sportowych oraz bazy noclegowej. Przestrzeń kampusu ma być otwarta na mieszkańców, a sam kampus stanie się aktywnym fragmentem miasta, dobrze skomunikowanym i łatwo dostępnym dla pieszych i rowerzystów.
„Rawa może stać się czymś więcej niż ciekawym przypadkiem hydrologicznym – może być impulsem do budowania nowej relacji mieszkańców z miastem.
To przestrzeń, która zaprasza do interpretacji, refleksji i działania. Jeśli ją na nowo opowiemy i oswoimy, stanie się symbolem zmiany, a nie tylko pozostałością po przemysłowej przeszłości.”
