Szkoła Popularyzacji Nauki

→ Cel

Celem dwudniowych warsztatów w ramach Szkoły Popularyzacji Nauki był rozwój dydaktycznych pasji u uczestników, poprzez zapoznanie ich z nowoczesnymi metodami nauczania. Swoim doświadczeniem w zakresie prezentacji zjawisk naukowych w absorbujący widzów sposób, poprzez: tworzenie dramaturgicznie zaskakujących opowieści, kreacji atrakcyjnego science buskingu czy możliwości nauczania metodą STEAM (ang. STEAM: science, technology, engineering, the arts, athematics) dzieliło się grono międzynarodowych trenerów Szkoły: Andrea Brunello, David Price, Dr Anna Łosiak, Aleksandra Jaźwa, Dr Alex Baker oraz Maciej Myśliwiec.

Szkoła Popularyzacji Nauki była prowadzona w języku angielskim i była wydarzeniem bezpłatnym.

Pięć kobiet siedzi przy stole w dobrze oświetlonym pokoju, uśmiecha się i rozmawia. Na stole leżą papiery, szklanki z wodą i różne przedmioty. W tle znajdują się regały na książki i okna, co tworzy przytulną atmosferę.
Cztery kobiety siedzą przy stole w nowoczesnym biurze, rozmawiając. Jedna z nich gestykuluje, mówiąc. Na stole leżą notatnik, markery i papier. W tle widać baner uniwersytecki.

Sylwetki Trenerów

Andrea Brunello – badacz, dramaturg, reżyser, aktor,  auczyciel, popularyzator nauki i podcaster. Wykłada teorię i praktykę opowiadania historii naukowych na Uniwersytecie w Trydencie oraz jest zaangażowany w ONSCI – Officina di Narrazione della Scienza w Bolonii, będącą coroczną letnią szkołą poświęconą nauczaniu komunikacji poprzez opowiadanie historii.

Andrea Brunello jest również założycielem i dyrektorem Teatru Portland w Trydencie.

David Price – brytyjski naukowiec plenerowy, pisarz, trener klasy mistrzowskiej FameLab. Specjalizuje się w niezwykle mobilnych i  nspirujących formach przekazywania wiedzy naukowej. W 2007 r. dołączył do szkoły Science Made Simple. Podróżuje po świecie jako naukowiec plenerowy – artysta uliczny, który wykonując zaskakujące doświadczenia naukowe, przekazuje wiedzę w prosty i przyjemny sposób. Za swoje innowacyjne pomysły i wkład w kreatywne szerzenie nauki otrzymał Nagrodę Josha na Festiwalu Naukowym w Manchesterze

Dr Anna Łosiak – Geolożka planetarna, zajmująca się badaniem małych kraterów uderzeniowych na Ziemi i procesów kształtujących powierzchnię Marsa. Pracuje w Instytucie Nauk Geologicznych PAN. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Michigan State University, doktoryzowała się na Universität Wien, pracowała na Exeter University w UK. Otrzymała granty Fulbrighta, Narodowego Centrum Nauki, Fundacji Nauki Polskiej, Europlanet oraz Marii SkłodowskiejCurie Individual Fellowship.

Aleksandra Jaźwa –absolwentka geologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracuje w Instytucie Nauk Geologicznych PAN, gdzie zajmuje się preparatyką próbek geologicznych zarówno w makro-, jak i mikroskali. Od lat popularyzuje nauki geologiczne, poszukiwania minerałów oraz geoturystykę.

Dr Alex Baker – wielokrotnie nagradzany adiunkt i wynalazca na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Warwick. Jest nie tylko naukowcem, cieszącym się międzynarodową renomą dzięki tworzeniu diagnostyki medycznej nowej generacji, ale również doświadczonym popularyzatorem nauki w Wielkiej Brytanii. Jego pasją jest angażowanie społeczeństwa we wszystko, co związane z chemią i naukami ścisłymi. W ramach grupy badawczej Baker Humanitarian Chemistry Group dąży do znalezienia rozwiązań problemów związanych z humanitarną opieką zdrowotną, które mają wpływ na najbardziej marginalizowane społeczności na całym świecie. Za sprawą swoich badań nawiązał współpracę z inżynierami, biologami, fizykami, lekarzami oraz przemysłem w dążeniu do polepszenia opieki zdrowotnej w skali globalnej.

Maciej Myśliwiec – specjalista w zakresie komunikacji z niemal 20-letnim doświadczeniem w pracy z sektorem technologii i kosmosu oraz światem nauki. Jest właścicielem Space Agency, która zajmuje się usługami z zakresu marketingu, mediów i public relations aż po science&business relations, projektowanie kursów i badanie rynku. Prowadził zajęcia na uczelniach w całej Polsce, buduje mosty pomiędzy nauką a biznesem, szczególnie w sektorze kosmicznym. Wspiera studentów w rozpoczynaniu kariery zawodowej, znajdując możliwości współpracy z biznesem, ubiegania się o granty badawcze i budowania własnych start-upów. Jest pasjonatem kosmosu i technologii. Uwielbia wszystko, co lata.

SPIS ZDJĘĆ
01. Szkoła Popularyzacji Nauki | fot. Katarzyna Suchańska  02. Szkoła Popularyzacji Nauki | fot. Katarzyna Suchańska