2024-06-11 10:00

Gala Wręczenia Nagród Laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Wzrostu Kryształów dla Młodzieży Szkolnej

Z wielką przyjemnością ogłaszamy kolejną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Wzrostu Kryształów dla Młodzieży Szkolnej. Tegoroczna, jedenasta odsłona konkursu ma wyjątkowy charakter, gdyż realizowana jest w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Data wydarzenia: 13.06.2024 r.
Godziny: 9:00 - 18:00
Lokalizacja: Wydział Humanistyczny UŚ w Katowicach, Uniwersytecka 4, 40-007, Katowice
Grupa odbiorców: dla wszystkich

Polska może poszczycić się bogatymi tradycjami związanymi z otrzymywaniem monokryształów. Profesor Jan Czochralski, światowej sławy polski uczony, wybitny wynalazca, metalurg, krystalograf, chemik, jest uznawany na świecie za prekursora rozwoju elektroniki. W 1916 roku dokonał przełomowego odkrycia – opracował metodę otrzymywania monokryształów, obecnie znaną jako metoda Czochralskiego. Ta innowacyjna metoda umożliwiła masową produkcję nie tylko monokryształów krzemu i innych półprzewodników, lecz także materiałów tlenkowych i fluorków, które znalazły szerokie zastosowanie w elektronice użytkowej. W roku 2016 obchodziliśmy 100. rocznicę odkrycia tej nowej metody otrzymywania kryształów.

Celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowania niezwykłym pięknem świata kryształów wśród młodego pokolenia oraz popularyzacja w środowiskach szkolnych wiedzy na temat wzrostu kryształów, krystalografii, a także ukazanie ogromnego wkładu tych dziedzin w rozwój nauki i techniki w dzisiejszym świecie.

Ceremonia rozdania nagród odbędzie się podczas konferencji naukowej pt. „Kryształy – porządek, piękno i użyteczność” 13 czerwca 2024 roku na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Aleksandr Buynitskiy | Unsplash