Program edukacyjny Nauczyciele-Nauczycielom
Program ma na celu integrację środowiska nauczycieli akademickich i nauczycieli szkolnych. Celem jest stworzenie przestrzeni do wzajemnej wymiany myśli i doświadczeń, która pozwoli na wypracowanie wspólnych rozwiązań i inspiracji, z których korzystać będą przedstawiciele środowiska nauczycielskiego.
Do życia powołanych zostanie 6 akademii, powiązanych ze wspomnianymi już sześcioma ścieżkami tematycznymi Europejskiego Miasta Nauki 2024:
- klimat i środowisko,
- przemysły przyszłości,
- zdrowie i jakość życia,
- innowacje społeczne,
- dziedzictwo przemysłowe i kulturowe,
- kreacja i krytyka.
Każda z nich będzie miała swój tydzień tematyczny składający się z warsztatów podnoszących kompetencje w danym zakresie.
Przed rozpoczęciem prac przewidziane są konsultacje i diagnoza wzajemnych potrzeb. Umożliwią one rozpoznanie aktualnych potrzeb uczniów oraz tego, jak chcieliby się komunikować z uczelniami, a także w jaki sposób uczelnie powinny komunikować się z nimi. Definiowanie potrzeb ma doprowadzić do znalezienia odpowiedzi na pytania, jakimi metodami nauczyciele szkolni mogliby lepiej współpracować z uczniami i które z metod cieszą się największym zainteresowaniem wśród młodzieży. Celem jest sprostanie wymaganiom stawianym współcześnie przed młodymi ludźmi i trudnościom, z jakimi muszą się zmierzyć na drodze edukacji.
Program Nauczyciele-Nauczycielom zakłada innowacyjność w zakresie metod nauczania, opartą na różnego typu projektach oraz pracy zespołowej, które nadają dodatkowych kompetencji miękkich. Pragniemy pokazać, że umiejętności kadry akademickiej i nauczycieli szkolnych mogą się równoważyć i być dla siebie wzajemną motywacją – dlatego stawiamy na równoważność i wzajemność tych relacji.
W Radzie Programowej zasiądą autorytety pedagogiczne, reprezentanci nauczycieli szkolnych oraz akademickich i finaliści Nagrody im. Profesora Józefa Pietera.
Kluczowym elementem projektu będzie udział nauczycieli akademickich w zajęciach lekcyjnych swoich kolegów/koleżanek – nauczycieli szkolnych.
Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji pojawią się wkrótce na naszej stronie internetowej: https://miastonauki.pl/
- 20 września 2024 r. - Dziedzictwo przemysłowe i kulturowe (Uniwersytet Śląski)
- 23 września 2024 r. - Innowacje społeczne (Akademia Wychowania Fizycznego)
- 30 września 2024 r. - Przemysły przyszłości (Uniwersytet Ekonomiczny)
- 7 października 2024 r. - Klimat i środowisko (Politechnika Śląska)
- 17 października 2024 r. - Zdrowie i jakość życia (Śląski Uniwersytet Medyczny)
- 23 października 2024 r. - Kreacja i krytyka (Akademia Sztuk Pięknych)