2024-07-12 14:30

Województwo śląskie wspiera Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024!

Województwo śląskie to jeden z najbardziej zróżnicowanych i atrakcyjnie położonych regionów w Polsce. Kiedyś kojarzone z węglem i ciężkim przemysłem, dziś z przyrodą, atrakcjami turystycznymi, dobrymi warunkami do życia, dostępnością ośrodków sportowych i kulturalnych, a także prężnie rozwijającą się nauką, dzięki której Katowice otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Położenie w południowej części Polski sprawia, że województwo śląskie jest wyjątkowe pod względem geograficznym, historycznym i kulturowym. Z jednej strony to jeden z najbardziej zaludnionych oraz rozwiniętych regionów w kraju, z drugiej – przestrzeń pełna miejsc, w których można obcować z naturą, takich jak Jura Krakowsko-Częstochowska, Beskidy oferujące wspaniałe możliwości pieszych wędrówek górskich, Pustynia Błędowska, Pustynia Siedlecka czy Góra Siewierska, skąd wieczorem można podziwiać światła aglomeracji katowickiej.

Nasz region to oaza dla entuzjastów sportu i rekreacji. Szczególnie polecamy Park Śląski – ogromny kompleks rekreacyjny oferujący możliwości dla wszystkich zwolenników spędzania czasu na świeżym powietrzu – biegaczy, rowerzystów czy miłośników pikników. Na jego terenie znajduje się ZOO, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, Kolejka Linowa „Elka”, Planetarium – Śląski Park Nauki z innowacyjnym systemem projekcyjnym pozwalającym na wyświetlanie na sferycznym ekranie około 100 milionów gwiazd oraz miejsce, gdzie rodziły się legendy futbolu i odbywały niezapomniane wydarzenia pełne sportowych emocji – Stadion Śląski. 

Miłośnicy pieszych wędrówek mogą wybrać się na Górę Zborów na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej (462 m n.p.m.), skąd przy dobrej pogodzie widać pobliski Ogrodzieniec, Morsko, Bobolice czy Mirów. Na weekendowy wypad idealnie nadaje się Góra Żar, z której pięknie prezentuje się krajobraz Beskidu Małego, Beskidu Żywieckiego, przełomu Soły i zaporowego jeziora w dole. To także miejsce dla amatorów sportów ekstremalnych uprawiających downhill. Na jej szczycie, gdzie można wjechać kolejką PKL, znajduje się elektrownia szczytowo-pompowa.

Pasjonatów techniki zainteresuje Szlak Zabytków Techniki. To sieć industrialnych obiektów prezentujących przemysłową historię województwa śląskiego. Punktem obowiązkowym są Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza wchodzące w skład Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, a także Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach – prawdziwy skarb regionu wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Poznając województwo śląskie, warto mieć na uwadze również imponujące zamki, takie jak Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, Zamek w Pszczynie, Zamek Piastowski w Raciborzu oraz Zamek Książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej. 

Idealnym sposobem na zwiedzanie naszego regionu jest połączenie roweru z koleją. Ciekawe propozycje dla fanów dwóch kółek to Rowerowy Szlak Orlich Gniazd, Lasy Rudzkie i Kraina Dolnej Odry, Lasy Panewnickie, Lasy Murckowskie, Lasy Pszczyńskie czy Żelazny Szlak Rowerowy, który w 2023 roku zdobył tytuł „Cuda Polski 2023”, przyznany przez National Geographic w kategorii województwa śląskiego.

Śląskie poleca się nie tylko na weekend!