2024-07-31 23:34

Zbadajmy wspólnie wodę! Warsztaty edukacyjne w ramach citizen science na Śląsku

Rozpoczynamy działania realizowane metodą citizen science! W ramach projektu „Responsible water recreation (REC)”, który angażuje społeczność w gromadzenie danych o zbiornikach wodnych i ich otoczeniu, odbędą się badania i pomiary połączone  z warsztatami dla najmłodszych.

Projekty nauki obywatelskiej realizowane przez śląskie uczelnie w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 mają realnie włączyć osoby spoza środowisk akademickich do świata nauki w aktywnym i sprawczym rozumieniu oraz dla obopólnych korzyści. Inicjatywa stworzona przez prof. Iwonę Jelonek z Uniwersytetu Śląskiego wpisuje się w działania na rzecz wypracowywania nowych, kreatywnych i przede wszystkim trafnych metod radzenia sobie z problemami dotyczącymi wody.

Założeniem projektu „Responsible water recreation (REC)” jest identyfikacja kąpielisk, bieżąca ocena jakości ich wody oraz powietrza w obrębie miejsc do wypoczynku, wskazanie zanieczyszczeń plaży oraz rekomendacja atrakcji towarzyszących wypoczynkowi nad wodą. W tym celu organizowane są badania doświadczalne połączone z pomiarami powietrza, pomiarami georadarowymi oraz warsztatami dla dzieci. 

Pierwsze takie spotkanie odbędzie się w piątek 2 sierpnia w katowickim Parku Leśnym na Kąpielisku w Dolinie Trzech Stawów.

Plan wydarzenia przedstawia się następująco:

  • 12.00–15.00 – rozpoczęcie warsztatów edukacyjnych: wyklejanki „łódeczki na wodzie” (prowadzenie: prof. Iwona Jelonek wraz z zespołem);
  • 12.00–13.00 – badania doświadczalne: bieżące pomiary jakości powietrza w obrębie miejsc do wypoczynku i rekreacji (prowadzenie: dr Zbigniew Jelonek);
  • 13.00–14.00 – badania doświadczalne: identyfikacja parametrów wody (prowadzenie: prof. Dominika Dąbrowska);
  • 14.00–15.00 – badania doświadczalne: pomiary georadarowe plaży (prowadzenie: mgr Dmytro Khomenko);
  • 15.00 – warsztaty terenowe: płukanie piasku plażowego w poszukiwaniu skarbów (prowadzenie: prof. Iwona Jelonek, mgr inż. Patrycja Skoneczna);
  • 16.30 – zakończenie warsztatów.

Więcej informacji o działaniach realizowanych metodą citizen science na Śląsku wokół zagadnień związanych z wodą można znaleźć na stronie Uniwersytetu Śląskiego.