2024-10-07 11:20

Dołącz do zespołu badawczego Water4Health i sprawdź, jak woda wpływa na Twoje życie!

Wszystkich zainteresowanych zdrowiem i nauką zapraszamy do udziału w projekcie Water4Health, w ramach którego sprawdzimy, jak ilość oraz rodzaj spożywanych napojów wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne różnych grup wiekowych. Inicjatywa pt. „Ocena wpływu ilości spożywanej wody oraz rodzajów napojów na kondycję psychofizyczną” realizowana jest metodą Citizen Science w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Jednym z głównych celów projektu jest dokonanie pomiarów, jak ilość oraz rodzaj spożywanych napojów wpływa na samopoczucie i aktywność fizyczną badanych. Zależy nam, aby osoby biorące udział w inicjatywie należały do różnych grup wiekowych – uzyskane dane pokażą aktualny stan wiedzy ogółu społeczeństwa nt. wskazań WHO o rekomendowanej ilości spożycia wody oraz wpływie napojów o dużej zawartości cukru na zdrowie.

Badania zostaną zrealizowane z wykorzystaniem ankiet prowadzonych metodą CAVI oraz pomiarów wybranych cech sprawności i kondycji fizycznej.

Kogo szukamy?

Projekt kierowany jest do uczniów, studentów, dorosłych i seniorów, którzy chcą dowiedzieć się więcej o swoim zdrowiu i kondycji fizycznej. Szukamy osób chętnych do udziału w badaniach, które pomogą naukowcom zgromadzić cenne dane na temat zdrowia publicznego.

Korzyści dla uczestników

Osoby biorące udział w projekcie będą miały szansę zyskać cenne informacje na temat aktualnych rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia dotyczących m.in. dziennej ilości spożywanej wody. Co więcej, poznają lepiej stan swojego zdrowia oraz będą mogły monitorować swoje samopoczucie, co jest szczególnie istotne w prewencji różnych chorób. Uczestnicy dowiedzą się również, jak nie stracić motywacji do regularnej aktywności fizycznej, która jest kluczowa w prowadzeniu zdrowego stylu życia.

Osoby biorące udział w projekcie będą miały realny wkład w istotne badania naukowe, których wyniki przysłużą się do poprawy zdrowia publicznego. Przyczyniając się do rozwoju nauki, uczestnicy mogą ponadto nawiązać kontakt z innymi osobami interesującymi się zdrowym stylem życia – inspirujące spotkania sprzyjają wymianie doświadczeń oraz budowaniu cennych więzi społecznych.

Nie czekaj i dołącz już dziś! Wspólnie odkryjmy, jak napoje wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie!

Osoby zainteresowane aktywnym udziałem w projekcie zachęcamy do kontaktu mailowego: Robert.Michnik@polsl.pl.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie Politechniki Śląskiej.

Projekt   realizowany   jest w   ramach   programu   Citizen   Science   realizowanego   w   ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Działanie dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.