2024-10-23 14:04
Łódź-łza – performance na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
Na dziedzińcu katowickiej ASP stanęła łódź z Lampedusy – symbol desperackiej podróży kobiety z noworodkiem i 15 mężczyznami z Afryki przez Morze Śródziemne na włoską wyspę. Dzięki zaangażowaniu pisarza i tłumacza Jarosława Mikołajewskiego łódź została sprowadzona do Polski przez Fundację Signum i przekształcona przez jej nowych właścicieli w mobilny pomnik uchodźców.
Jaki głos brzmi w pieśniach współczesnych migrantów – w pieśniach uciekinierów w łodziach, w pieśniach dusz przekraczających granice? Jaka jest podróż tych dusz? Żywi to czy umarli? My – po drugiej stronie granicy – nie zatkaliśmy sobie uszu. Zamknęliśmy jednak oczy.
Inaugurując nowy rok akademicki, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach podejmuje trudny, ważny i niepowszechny temat granic w wielu płaszczyznach – od tych fizycznych do granic naukowego poznania. Od obecności do tego, co ukryte, niechciane i niewidzialne.
Wydarzenie, które odbędzie się 26 października o godz. 18.00 na ASP (Katowice, ul. Raciborska 50), łączy w sobie filozoficzny dialog, muzykę, wizualizacje oraz instalację, tworząc głęboko poruszającą refleksję nad losem uchodźców i kwestiami solidarności oraz gościnności.
Główna oś performansu opiera się na korespondencji listownej między Krzysztofem Czyżewskim i Tadeuszem Sławkiem – intelektualistami zajmującymi się od lat problematyką migracyjną, etosem gościnności i etyką solidarności. Inspirowani prawdziwą historią łodzi z Lampedusy, autorzy przenoszą tę narrację w sferę artystyczną, podkreślając zarówno dramatyzm tej sytuacji, jak i uniwersalny wymiar ludzkich losów.
Wstęp wolny.
Tekst: Krzysztof Czyżewski, Tadeusz Sławek
Głos pierwszy: Tadeusz Sławek
Głos drugi: Krzysztof Czyżewski
Śpiew: Joanna Kściuczyk-Jędrusik
Muzyka: Bogdan Mizerski
Instalacja: Łódź z Lampedusy – mobilny pomnik uchodźców
Zdjęcia: Michał Jędrzejowski, Krzysztof Szewczyk
Wizualizacje: Jan Dybała
Wydarzeniu będzie towarzyszyć zapis kompozycji Pawła Szymańskiego, inspirowanej wierszem Abdela Wahaba Latynosa, w interpretacji Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, odtworzony w systemie dźwięku 3D.
Organizatorzy i partnerzy:
- Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach,
- Fundacja Soundscape,
- Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego,
- Metropolia GZM,
- Fundacja Signum