2024-10-29 19:09

ZAANGAŻUJ SIĘ W ROZWÓJ NAUKI – WEŹ UDZIAŁ W CITIZEN SCIENCE!

W ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 śląskie uczelnie inicjują projekty angażujące społeczność w realizację badań naukowych. Jednym z takich projektów jest projekt Identyfikacja, określenie różnorodności biologicznej i jakości wód zbiorników i rzek: makrofity powstały z inicjatywy dr hab. Edyty Sierki, prof. UŚ i Śląskiego Centrum Wody.

W ramach projektu mieszkańcy regionu mogą udzielić wsparcia naukowcom i badaczom, zajmujących się funkcjonowaniem zbiorników wodnych i rzek, identyfikując zróżnicowanie roślinności przybrzeżnej, czyli makrofitów oraz określając parametry jakości wody.

Makrofity (macrophytes) to rośliny wodne i rosnące nad wodą na tyle duże, że ​​można je zobaczyć gołym okiem. Mogą to być rośliny wynurzone, które rosną na brzegu zbiorników i rzek, mogą być zanurzone lub pływać po powierzchni wody. Makrofity w środowisku mają ogromne znaczenie ekologiczne. Są miejscem schronienia i żerowania zwierząt a także wytwarzają tlen i uczestniczą w utrzymaniu dobrej jakości wody.

Przekazane informacje będą gromadzone w przygotowanej przez naukowców bazie danych,
a następnie posłużą jako podstawa analiz naukowych i statystycznych.

Aby wziąć udział w projekcie należy:

  1. Zapoznać się z regulaminem dostępnym na stronie https://wabioli.us.edu.pl/regulamin/
  2. Wypełnić i odesłać formularz rejestracyjny dostępny na stronie https://formularze.us.edu.pl/wabioli
  3. Pobrać i zainstalować na swoim urządzeniu mobilnym aplikację PlantNet. Aplikacja jest dostępna w dedykowanym dla danego urządzenia sklepu z aplikacjami.
  4. Zarejestrować się w aplikacji PlantNet, podając te same dane, co w formularzu rejestracyjnym.   
  5. Zapisać się do grupy wabioli. Na tym etapie członkostwo musi zostać zatwierdzone przez administratora, dlatego prosimy o cierpliwość.
  6. Dodawać obserwacje do grupy wabioli.

Każdy uczestnik zgłaszający dane, uczestniczy w konkursie dla najaktywniejszych naukowców obywatelskich.

Zainteresowanym udostępniamy saszetkowe testy do badań zawartości fosforu i azotu.

Matt Hardy | Unsplash