2024-10-22 18:54

Przemysł i inżynier w wersji 4.0

Automatyczne roboty, Big Data i analityka, obliczenia w chmurze, internet rzeczy, cyberbezpieczeństwo, rozszerzona rzeczywistość – to tylko niektóre z technologii wyróżniających trwającą teraz czwartą rewolucję przemysłową. Wkład w rozwój tego zagadnienia mają również naukowcy z Politechniki Śląskiej. Tydzień Przemysłu 4.0 jest 42. spośród 50 Tygodni w Mieście Nauki.

„Stoimy u progu technologicznej rewolucji, która gruntownie zmienia sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i współistniejemy. W swojej skali, zakresie i kompleksowości ta transformacja będzie czymś, czego ludzkość dotychczas nie doświadczyła…” – przytacza słowa Klausa Schwaba, założyciela i przewodniczącego Światowego Forum Ekonomicznego, kuratorka Tygodnia Przemysłu 4.0 Anna Kiljan z Politechniki Śląskiej. 

Sama wiedza już nie wystarcza 

Przemysł – jak brzmi jego definicja – to działalność polegająca na wytwarzaniu produktów określonego rodzaju na dużą skalę, przy użyciu maszyn i innych urządzeń technicznych. Na rozwój tej znaczącej gałęzi gospodarki wpływ mają nowe technologie, a wprowadzenie tych przełomowych zapoczątkowało poszczególne rewolucje przemysłowe (to m.in. maszyna parowa, komputer czy internet). 

Trwająca współcześnie rewolucja jest już czwartą z kolei. – Przemysł 4.0 charakteryzuje rozwój automatyzacji, przetwarzania i wymiany danych oraz nowoczesne techniki wytwórcze. Stąd też wśród technologii przemysłu 4.0 można wymienić: cyberbezpieczeństwo, symulacje, rozszerzoną rzeczywistość, poziomą i pionową integrację softwarową, przemysłowy internet rzeczy, technologie przyrostowe (np. druk 3D), autonomiczne roboty, Big Data i analityka oraz obliczenia w chmurze – wskazuje Anna Kiljan z Katedry Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej. 

Jednocześnie Anna Kiljan dodaje, że w kontekście przemysłu 4.0 ważny jest też aspekt inżyniera 4.0., który oprócz kompetencji twardych (wykształcenie, wiedza i doświadczenie w danym obszarze) posiada również kompetencje miękkie jak np. zdolność do współpracy, elastyczność działania czy sprawne prowadzenie rozmów (komunikacja). 

Badania i edukacja 

W rozwój wspominanych technologii swój wkład mają naukowcy Politechniki Śląskiej, gdzie przed kilku laty powstało Centrum Przemysłu 4.0. Pracownicy Centrum – prowadząc działalność badawczą, wdrożeniową, szkoleniową i edukacyjną – zajmują się opracowywaniem i rozwojem innowacyjnych technologii Przemysłu 4.0 oraz generowaniem know-how, własności intelektualnej i pozyskiwaniem nowoczesnej aparatury. 

Ponadto, przed rokiem na Politechnice Śląskiej otwarto testową linię produkcyjną - Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0

Linia opracowana przez firmę APA Group prezentuje różne aspekty procesu produkcyjnego, w którym wykorzystuje się technologie Przemysłu 4.0 – symuluje proces spawalniczy, ale umożliwia także testowanie systemów bezpieczeństwa, systemów informatycznych, programowanie produkcji, modelowanie systemu produkcyjnego, przetwarzanie danych i wykorzystywanie ich do doskonalenia procesów.

Z Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 mogą korzystać naukowcy do swoich badań, studenci do poznawania rozwiązań technologicznych z całego świata lub obie te grupy do wspólnej promocji nauki. 

 

Autorka: Agnieszka Kliks-Pudlik

Pełny program Tygodnia Przemysłu 4.0 jest dostępny na stronie wydarzenia. 

Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej