Poznaj sylwetki ekspertów:

Uczelnia:

Wydział Nauk Przyrodniczych 

Nota biograficzna:

Członkini zespołu badawczego Diastrofizm i geozagrożenia w Instytucie Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na problemach środowiskowych obszarów pogórniczych, ze szczególnym uwzględnieniem palących się składowisk odpadów po eksploatacji węgla kamiennego. Prowadzi badania z zastosowaniem aktywnych i pasywnych metod teledetekcyjnych. W swoich publikacjach analizuje wpływ pożarów podpowierzchniowych na poszczególne elementy środowiska przyrodniczego. Członkini Polskiego Towarzystwa Geologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Mineralogicznego. Uczestniczy w projektach finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki i Komisję Europejską. Ściśle współpracuje z Uniwersyteckimi Laboratoriami Kontroli Atmosfery UŚ. 

Uczelnia:

Wydział Nauk Przyrodniczych 

Nota biograficzna:

Jestem członkinią Zespołu Ekologii i w Instytucie Biologii Biotechnologii i Ochrony Środowiska Wydziału Nauk Przyrodniczych oraz Zespołu ds. kształcenia nauczycieli w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach a także Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami PAN.

Naukowo zajmuję ekologią i oceną jakości biologicznej gleby dlatego w mojej pracy skupiam się na poszukiwaniu najlepszych wskaźników biologicznych opartych na organizmach glebowych, ze szczególnym uwzględnieniem mikrostawonogów.

Lubię dzielić się swoją wiedzą dlatego angażuję się w tworzenie i prowadzenie zajęć i warsztatów dla dzieci i młodzieży w ramach m in. takich akcji jak: Noc Biologów, Fascination of Plants Day czy Transformersi w szkołach – edukacja na rzecz zielonej transformacji i zachowania kultury górniczej w regionie.

Uczelnia:

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach 

Nota biograficzna:

Grzegorz Boryczka, lekarz, dr nauk medycznych, adiunkt w Katedrze i Klinice Gastroenterologii i Hepatologii Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych i gastroenterologii.

Zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób przewodu pokarmowego, wątroby i trzustki. Autor wielu prac naukowych i nauczyciel akademicki. Koordynator nauczania przedmiotu Choroby Wewnętrzne Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach. Członek Senatu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Ponadto dr n. med. Grzegorz Boryczka jest członkiem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, w tym w zarządzie oddziału śląskiego i delegatem krajowym. Członek Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.

Uczelnia:

Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach 

Nota biograficzna:

Doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki; adiunkt w Instytucie Pedagogiki na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; terapeutka w zakresie terapii pedagogicznej, wczesnego wspomagania rozwoju; popularyzatorka aktywności przeciwdziałających syndromowi deficytu natury wśród dzieci, młodzieży i dorosłych; akredytowany praktyk tutoringu, trenerka programu „Odyseja Umysłu”; autorka książki pt. „Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Ujęcie z perspektywy międzyludzkich różnic w zakresie zdolności kierunkowych” oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych o tematyce edukacyjnej; entuzjastka pedagogiki alternatywnej, myślenia wizualnego i sketchnotingu, tutoringu, grywalizacji i innych innowacyjnych metod i form edukacji; realizatorka autorskich modułów w pracy ze studentami z zakresu pedagogiki przygody (outdoor and adventure education), zastosowania teatru cieni w edukacji, indywidualizacji procesu kształcenia, myślenia wizualnego, tutoringu, treningu uważności (mindfulness), zastosowania metody design thinking w edukacji; autorka profilu na Facebooku o tematyce edukacyjnej: Edukociołek; zdobywczyni Innovative Teaching Award 2023 sojuszu Transform4Europe; trenerka studenckiej drużyny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która zdobyła w maju 2024 r. pierwsze miejsce na finałach światowych Odysei Umysłu; koordynatorka merytoryczna VI edycji programu Uniwersytet Najlepszych UŚ.

Uczelnia:

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Nota biograficzna:

Matematyką i naukami ścisłymi interesuję się chyba od zawsze, dlatego też skończyłem studia na kierunku matematyka w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie następnie obroniłem pracę doktorską z zakresu analizy funkcjonalnej i równań różniczkowych. Od tego momentu jestem pracownikiem Uniwersytetu.
Zajmuję się uczeniem matematyki przede wszystkim studentów, opowiadaniem o niej wszystkim, którzy chcą o niej słuchać, a także jej popularyzowaniem przez udział w festiwalach nauki takich jak Śląski Festiwal Nauki, czy Święto Liczby Pi oraz organizację konkursów z matematyki. Prowadzę też kanał Mat Kwadrat na platformie YouTube (oczywiście o matematyce).

Uczelnia:

Uniwersytet Śląski w Katowicach 

Nota biograficzna:

Członek Zespołu Biochemii i Genetyki Mikroorganizmów, pracuje w Instytucie Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest także członkiem European Federation of Biotechnology oraz Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów. Zawodowo zajmuje się biochemią mikroorganizmów oraz biotechnologią środowiskową. Współtwórca biopreparatów mających wspomóc pracę oczyszczalni ścieków w usuwaniu leków. Opracowana przez nią nowatorska technologia unieruchamiania bakterii zdobyła wiele nagród oraz wyróżnień. Uczestniczy w projektach finansowanych zarówno przez Narodowe Centrum Nauki, jak i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Uczelnia:

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach 

Nota biograficzna:

Jestem pracownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Alergologii i Immunologii Klinicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, w której aktualnie jestem zatrudniona na stanowisku profesora. Jestem specjalistą chorób wewnętrznych i alergologii. Moje zainteresowania kliniczne i naukowe koncentrują się szczególnie w obszarze nadwrażliwości na leki. Jest to dla mnie niezwykle pasjonująca dziedzina alergologii, wymagająca szczególnej dociekliwości, wiedzy i doświadczenia. Zajmuję się ponadto patomechanizmem reakcji zapalnej chorób alergicznych i laryngologicznych. Stopień doktora nauk medycznych uzyskałam na podstawie rozprawy „Chemokina RANTES w atopowym zapaleniu skóry”, a doktora habilitowanego na podstawie cyklu publikacji dotyczących znaczenia wybranych cytokin w chorobach alergicznych. Jestem autorem ponad 160 prac recenzowanych, współautorem 12 podręczników i rozdziałów. Łączna wartość IF moich publikacji to ponad 91,474, łączna wartość punktów ministerialnych - 3390, indeks  Hirscha – 8. Obecnie jestem przewodniczącą Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i sekretarzem Sekcji Nadwrażliwości na Leki PTA. Wolny czas spędzam z moją rodziną, lubię czytać, wypróbowywać nowe przepisy kulinarne, grać w siatkówkę i poznawać świat na rowerze.

           

Uczelnia:

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Nota biograficzna:

Kierowniki Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Swoje umiejętności naukowe zdobywał w trakcie licznych staży zagranicznych (Aachen, Niemcy i Florencja, Włochy). W latach 2008-2010 prowadził badania naukowe w ramach grantów (DAAD, Erasmus, Deutsche Leberstiftung) w Klinice Gastroenterologii, Hepatologii oraz Endokrynologii Wyższej Szkoły Medycznej w Hanowerze. Jest autorem i współautorem ponad 200 publikacji w czasopismach z Listy Filadelfijskiej, licznych rozdziałów w podręcznikach i doniesień w trakcie prestiżowych konferencji EASL, AASLD, UEG, EACS, ESCMID, Parlamentu Europejskiego (Friends of the Liver). Aktualnie pełni funkcję Przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, członka Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, grupy roboczej ds. HBV Europejskiego Towarzystwa Chorób Wątroby oraz Polskich Grup Ekspertów HBV, HCV, MAFLD i COVID-19.

Uczelnia:

Uniwersytet Śląski w Katowicach 

Nota biograficzna:

Tematyka badań:

  • Projektowanie, synteza i określenie właściwości fizykochemicznych nowych domieszkowanych materiałów na bazie chromitów selenowych, mogących mieć zastosowanie w nowych dziedzinach nauki i technologii, np. w spintronice, termoelektronice czy termoelektrotechnice. Jako związki bazowe stosuje się chromity selenowe o strukturze spinelowej: ZnCr2Se4, CdCr2Se4 i CuCr2Se4. Jako domieszki stosowane są wybrane pierwiastki p-, d- i f-elektronowe. Wprowadzenie domieszki do sieci krystalicznej związku bazowego wywołuje zmiany ich właściwości magnetycznych i elektrycznych, np. pojawienie się stanu szkła spinowego lub przewodnictwa polaronowego. Stwarza to możliwości projektowania nowych związków o żądanych właściwościach np. termomagnetycznych lub termoelektrycznych
  • Analiza rentgenowska i termiczna wybranych grup leków i suplementów diety w celu potwierdzenia ich autentyczności

Nagrody, wyróżnienia, pełnione funkcje:

  • Nagrody za osiągnięcia naukowe:
    • Nagroda indywidualna JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego II stopnia – 1997
    • Nagroda zespołowa JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego III stopnia – 2008
  • Nagrody za osiągnięcia organizacyjne:
    • Nagroda indywidualna JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego III stopnia – 2014
    • Nagroda zespołowa JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego III stopnia – 2016
  • Funkcje:
    • 2013 do 2016 – z-ca dyrektora Instytutu Chemii ds. dydaktycznych

 

Uczelnia:

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Nota biograficzna:

Doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika. Pedagog przedszkolny i wczesnoszkolny, diagnosta pedagogiczny, terapeuta w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i terapii pedagogicznej. Z Uniwersytetem Śląskim związana zawodowo od 2011 roku. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Pedagogiki na Wydziale Nauk Społecznych. Zainteresowania badawcze dotyczą edukacji matematycznej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz trudności w uczeniu się, ze szczególnym uwzględnieniem trudności w uczeniu się matematyki. Ponadto interesuje się procesem rozwiązywania problemów i zadań. Jej praca doktorska dotyczyła możliwości zastosowania heurystycznej metody G. Polya do rozwiązywania przez uczniów pierwszego etapu edukacyjnego matematycznych zadań problemowych. Pasjonatka gier dydaktycznych, szczególnie zainteresowana tematyką wykorzystania gier w edukacji matematycznej. Dwukrotna laureatka nagrody JM Rektora w obszarze działalności naukowo-badawczej. W roku akademickim 2022/2023 otrzymała wyróżnienie JM Rektora UŚ za doskonałą dydaktykę w kategorii wybitny nauczyciel. Od roku 2022 Ambasadorka kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna w kampanii wizerunkowej #NaszUniwersytet. Mentorka w ramach trzeciej edycji programu mentorskiego projektu „DUO-Uniwersytet Śląski uczelnią dostępną, uniwersalną i otwartą”. W ramach pracy dydaktycznej przygotowuje przyszłych nauczycieli przedszkoli i klas 1-3 do uczenia matematyki, pokazując że edukacja może być nie tylko efektywna ale i efektowna a odkrywanie matematyki może być dla uczniów fascynującą przygodą.

Prócz uniwersytetu pracuje także w poradni psychologiczno-pedagogicznej, dzięki czemu łączy pasję naukową z praktyką oświatową. Zajmuje się diagnozą pedagogiczną, w szczególności diagnozą przyczyn wykazywanych przez uczniów niepowodzeń szkolnych oraz diagnozą gotowości szkolnej. Prowadzi także diagnozę zaburzeń uwagi z wykorzystaniem testu MOXO. Ponadto prowadzi terapię pedagogiczną dzieci i młodzieży. Wciąż szuka nowych sposobów i metod pracy z dziećmi i uczniami, którzy wymagają wsparcia. Terapeutka metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Bilateralnej Integracji, terapeuta ręki i świeżo upieczona providerka metody Neuroflow ATS®.

Dodatkowo prowadzi warsztaty i szkolenia dla nauczycieli z zakresu edukacji matematycznej, jak również organizowania i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz dostosowania wymagań edukacyjnych wobec dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Uczestniczka licznych kongresów i festiwali edukacyjnych.

 

Uczelnia:

Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wydział Humanistyczny 


Nota biograficzna:

Groznawca, teoretyk literatury, miłośnik anime, cyberpunku, dystopii i gier RPG. Uczy na kierunkach Sztuka pisania oraz Twórcze pisanie i marketing wydawniczy, które współtworzy z ekipą edukacyjnych rewolucjonistów.

Profesor UŚ, dyrektor Centrum Badań Groznawczych, VP Instytutu GET3S, członek sieci naukowych badań nad grami (DiGRA) oraz utopiami (USS, SUS). Absolwent Paris Program in Critical Theory. PI w grantach Narodowego Centrum Nauki w konkursach Sonata (2011-2013) oraz Opus (2022-2025).

Publikował badania między innymi w Game Studies, Games and Culture, Journal of Gaming and Virtual Worlds, Tekstach Drugich, ER(R)GO. Jest autorem monografii poświęconych teorii literatury (2013, 2015), analizie i interpretacji gier cyfrowych (2023) oraz badaniom nad growymi utopiami i dystopiami (2018). Współredagował książki poświęcone badaniom ekonomii literatury (2016), utopii (2016) oraz dyskursów gier cyfrowych (2019).

Michał łączy refleksję filozoficzną (hermeneutyka, filozofia techniki, Object Oriented Ontology) z rozważaniami narratologicznymi (narratologia postklasyczna i transmedialna), oraz współczesną sztuką interpretacji, eksplorując pole badań łączące game studies oraz utopian studies.

Aktualnie zajmuje się problemami zarządzania życiem w grach i przy pomocy gier.

Uczelnia:

Uniwersytet Śląski w Katowicach 

Nota biograficzna:

Etnolożka i antropolożka kulturowa oraz religioznawczyni pracująca na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Specjalizuje się w badaniach nad mitami współczesnymi na temat medycyny i zdrowia, dyskursem, teoriami spiskowymi, a także nad migracjami. Obecnie prowadzi badania na temat polskich migracji do krajów nordyckich.

Uczelnia:

Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych, Uniwersytet Śląski w Katowicach

Nota biograficzna:

Informatykiem jestem odkąd pamiętam ;-) tylko kiedy zaczynałem to nie miałem nawet komputera. Pierwszy program napisałem na kartce i szedłem go przepisać do kolegi na ZX Spectrum. To były czasy. Od tamtej chwili wiele się zmieniło. Szczególny wpływ na świat, nie tylko informatyki, miał Internet. Z tego powodu dziś najbliżej mi do technologii powiedzmy "wokółinternetowych".

Zawodowo zajmuję się programowaniem, szczególnie w ramach aplikacji internetowych, ale również wieloma aspektami świata hardware'u i software'u.

Od kilkunastu lat jestem również pracownikiem naukowym w Instytutach Informatyki na Śląskich uczelniach. Szczególnie upodobałem sobie rozwój zastosowań zbiorów i systemów rozmytych oraz sztucznych sieci neuronowych, które można powiedzieć są szczególnym przypadkiem szeroko pojętej sztucznej inteligencji.

Uczelnia:

Instytut Sztuk Plastycznych
Uniwersytet Śląski w Katowicach

Nota biograficzna:

Główne obszary działania to fotografia, multimedia, projektowanie graficzne oraz film. Absolwent Technikum Fotograficznego, studiów magisterskich Fotografia i Multimedia na ASP Wrocław oraz student Komunikacji Wizualnej AKI Academy of Fine Art w Holandii. W roku 2017 obronił doktorat z zakresu Sztuk Pięknych w Instytucie Sztuki, Wydziału Artystycznego na Uniwersytecie Śląskim.

Uczestnik ponad 70-ciu wystaw artystycznych w tym ponad 30-tu indywidualnych, między innymi w BWA Bielsko-Biała, BWA Wrocław, ZPAF Warszawa, Engram Katowice, Galeria Mała Nowy Sącz, uczestnik festiwali artystycznych między innymi: „Foto Festiwalu” Łódź, FotoArtFestiwal w Bielsku-Białej, „The World Photography Awards - Cannes” we Francji. W roku 2010 otrzymał nagrodę za najlepszy film polski na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju.

Inicjator akcji charytatywnej 3440 Metrów Nad Poziomem Świata, założyciel Galerii Negatyw w Katowicach, prezes fundacji na rzecz kultury „Wielki Człowiek”. Kurator ponad 30-tu wystaw artystycznych, między innymi Zdzisława Beksińskiego, Jana Bułhaka, Gasparda Felixa Tournachona (Nadara). Prowadzi autorskie warsztaty z zakresu fotografii, animacji (STS) oraz zajęcia w zakresie sztuk pięknych z uczniami oraz studentami. Zrealizował kilkanaście projektów artystycznych z zakresu kultury i sztuki w trybie grantów oraz dotacji.

Stypendysta Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego woj. Śląskiego, Wydziału Kultury miasta Wrocław oraz Wydziału Artystycznego UŚ (stypendium dla najlepszego doktoranta), czterokrotny beneficjent  nagrody dla Młodych Twórców Kultury Wydziału Kultury miasta Katowice. Laureat kilkunastu nagród i wyróżnień w konkursach oraz przeglądach artystycznych.

Uczelnia:

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Nota biograficzna:

Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie na kierunku chemia. Pod opieką dr. Tomasza Girka obronił pracę magisterską w zakresie syntezy organicznej układów cyklodekstrynowych. Dalsze badania nad projektowaniem potencjalnych inhibitorów integrazy HIV podjął pod kierunkiem prof. Jarosława Polańskiego w ramach studiów doktoranckich na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego. Po uzyskaniu stopnia doktora pracował w Czeskiej Akademii Nauk w Pradze w grupie prof. Michala Hocka nad projektowaniem związków o działaniu przeciwwirusowym oraz na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Karola. W 2013 roku uzyskał habilitację w dziedzinie nauk farmaceutycznych na Wydziale Farmaceutycznym Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w oparciu o badania nad przeciwgrzybiczym działaniem pochodnych chinoliny. W tym czasie opublikował szereg prac związanych z projektowaniem oraz mechanizmem działania inhibitorów pomp wyrzutu. W 2020 roku uzyskał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w oparciu o badania nad projektowaniem i aktywnością przeciwnowotworową nowych związków kompleksujących jony żelaza. Od tego czasu jest kierownikiem Zespołu Projektowania Leków i Nano-farmakologii. Od 2022 roku pełni funkcję dyrektora Instytutu Chemii na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na badaniu mechanizmów działania potencjalnych leków przeciwnowotworowych oraz przeciw-mikrobiologicznych. Jest współautorem ponad 120 publikacji naukowych oraz blisko 40 patentów, w tym trzech wdrożeń. Jego prace były cytowane ponad 4000 razy, co zapewniło mu miejsce na liście „Top 2%” naukowców o największym wpływie na światową naukę.

fotografia Robert dodatkowa 1
Uczelnia:

Uniwersytet Śląski

Nota biograficzna:

Członek zespołu Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii w Instytucie Biologii Biotechnologii i Ochrony Środowiska UŚ. Członek Polskiego Związku Pszczelarskiego oraz Sekcji Arachnologicznej PTZool. Zawodowo zajmuje się badaniami nad stresem środowiskowym u pszczół i pająków. Jest współtwórcą Wojewódzkiego Programu Rozwoju Pszczelarstwa i Ochrony Pszczół a także Metodyki Tworzenia Monitoringu Efektów Bioróżnorodnościowych Programu Rolnośrodowiskowego. Popularyzator nauki - prowadzi liczne szkolenia dla pszczelarzy, a także warsztaty dla dzieci i młodzieży. Biegły w zakresie arachnologii.

 

Uczelnia:

Uniwersytet Śląski w Katowicach 

Nota biograficzna:

Historyk sztuki, stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce uzyskał na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego (2019). Od 2020 r. adiunkt w Instytucie Nauk o Sztuce Uniwersytetu Śląskiego. Równocześnie, jako kustosz dyplomowany, kieruje Działem Urbanistyki, Architektury i Sztuk Wizualnych w Muzeum Miejskim w Tychach. Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki (od 2013 r. członek Zarządu). Autor publikacji naukowych, popularnonaukowych i kurator wystaw. W swych badaniach naukowych koncentruje się głównie na tematyce polskiego filmu animowanego, sztuce w przestrzeni publicznej oraz architekturze i urbanistyce II połowy XX w.

Uczelnia:

Uniwersytet Śląski w Katowicach 

Nota biograficzna:

Wykładowca na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Pasjonat Azji Wschodniej i Południowej - zarówno naukowo, jak i turystycznie. Autor książki: "Słoń w pogoni za smokiem. Stosunki indyjsko-chińskie w zmieniającym się świecie" oraz wielu artykułów poświęconych azjatyckiej polityce, historii i kulturze. Członek Centrum Badań Groznawczych UŚ, popularyzator gier fabularnych, współtwórca kanału YT Targ Przygód.   

Uczelnia:

Uniwersytet Śląski w Katowicach 

Nota biograficzna:

Kulturoznawca, pracownik Instytutu Nauk o Kulturze UŚ. Autor trzech monografii kulturoznawczych: Dyskurs antropologiczny w pisarstwie Josepha Conrada (2008), Grań kultury. Transgresje alpinizmu (2012) oraz Krajobrazy kontekstu (2021). Opublikował również trzy tomiki poetyckie: Budowa autostrady (2012), Widokówki (2016) oraz Wieki średnie (2021).

Uczelnia:

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach 

Nota biograficzna:

 

  • Kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Dziecięcej SUM w Katowicach
  • Koordynator Wydziałowy Programu Erasmus Plus Wydziału Nauk Medycznych SUM w Katowicach  
  • Konsultant krajowy w dziedzinie neurologii dziecięcej

Wykształcenie

  • specjalizacje lekarskie: pediatria, neurologia dziecięca oraz pediatria metaboliczna
  • licencja EEG
  • certyfikat z epileptologii

Pełnione funkcje (krajowe)

  • Wiceprzewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych (PTND, kadencja 2023-2027)
  • Przewodnicząca Śląskiego Oddziału PTND (kadencja 2019-2023, 2023-2027)
  • Przewodnicząca Sekcji Neurometabolicznej PTND

Pełnione funkcje (zagraniczne)

  • Członek Komitetu Naukowego Europejskiej Akademii Neurologii (European Academy of Neurology, EAN, kadencja 2022-2024, 2024-2026)
  • Ekspert zewnętrzny Europejskiej Agencji Leków (European Medicine Agency, EMA)
  • Członek komitetu Accelerating Clinical Trials in the EU (ACT EU) działającego przy EMA

 

Uczelnia:

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Nota biograficzna:

dr hab., prof. UŚ, pracuje w Instytucie Językoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zajmuje się historią języka polskiego, zwłaszcza historią słownictwa i frazeologii. Autorka książek: Homo scribens i homo legens w polskim słownictwie i frazeologii (Wydawnictwo UŚ, Katowice 2008), Pozorna tożsamość. Polskie tradycjonalizmy z semantycznym archaizmem (Wydawnictwo UŚ, Katowice 2016), Słownik frazeologizmów z archaizmami. Pamiątki przeszłości (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018), Chwycić języka, czyli z sekretów polszczyzny (z wizytą na antenie Polskiego Radia Katowice (Wydawnictwo UŚ, Katowice 2022), Literatura źródłem związków frazeologicznych. Słownik (Wydawnictwo UŚ, Katowice  2024). Publikowała w prestiżowych polskich czasopismach językoznawczych (m.in.: „Etnolingwistyka”, „Język Polski”, „Języka a Kultura”, „LingVaria”, „Poradnik Językowy”, „Polonica”). Wykładała i prowadziła zajęcia w zagranicznych uczelniach: we Włoszech (Turyn), na Białorusi (Mińsk), w Czechach (Ostrawa), Niemczech (Berlin), Macedonii (Skopje), Irlandii (Dublin), Rosji (Moskwa).

W życiu uniwersyteckim Profesor Piela niezmiennie od wielu lat kieruje się pasją, zaangażowaniem i naukową dociekliwością.  Nauczycielka akademicka od lat młodzieńczych jest miłośniczką wędrówek po górskich szlakach. Zdobywa szczyty, lubując się pięknymi widokami, zawsze z myślą Wincentego Pola „W tych chmurach i górach chłodno, lecz swobodno”. Zaczytuje się w wierszach Leśmiana i Szymborskiej oraz prozie Stasiuka. Uwielbia aforyzmy Leca, zwłaszcza te, które dotyczą języka, choć nie tylko, np. „Najtrudniej człowiek przełyka, co ma na końcu języka”, „Łam składnię, gdy za sztywna dla myśli”, „Po to człowiek odkrył słowo, by przemilczeć to i owo”, „Po stracie zębów podobno większa swoboda języka”, „Nie zawsze raj, gdzie wszystko naj…”, „Obie strony medalu są z jednego metalu”, „Do głębokiej myśli trzeba się wspiąć”, „Czasem są takie dylemata, że trza by piątej strony świata”… :) 

Uczelnia:

Uniwersytet Śląski w Katowicach 

Nota biograficzna:

Wydział Nauk Przyrodniczych 

Uczelnia:

Uniwersytet Śląski 

Nota biograficzna:

Od 1980r. pracował w Katedrze Geografii Ekonomicznej Wydziału Nauk o Ziemi UŚ, zaś od zmian organizacyjnych w Uniwersytecie Śląskim kilka lat temu – w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ. W 1988r. obronił pracę doktorską, zaś w 1998r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. Obydwa przewody – doktorski, jak i habilitacyjny – zostały przeprowadzone na Uniwersytecie Jagiellońskim (Wydział Biologii i Nauk o Ziemi UJ). W 2010r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.

W 1999r. objął on funkcję kierownika nowo powstałego Zakładu Geografii Społecznej, jak i funkcję prodziekana ds. studenckich (kadencja prodziekana 1999-2002). Kierowany przez prof. dr hab. Jerzego Runge Zakład Geografii Społecznej uczestniczył w minionych latach w realizacji zagranicznych, jak i krajowych projektach badawczych. Do najważniejszych z nich należą:

  • kierowanie międzynarodowym projektem badawczym KBN nr 6PO4E0017 nt. „Territorial social-economic system of the borderland of Silesia Province and Northern Moravia and Strategies of its development in the period of political and economic changes of Central-Eastern European Countries (lata 1999-2002);
  • uczestnictwo w czeskim projekcie badawczym: The development changes of the former socialistic towns in the Ostravaʼs and Upper Silesian regions in the conditions of transformation (kierownik projektu doc RND Radim Prokop, Ostravska Univerzita, lata 2003-2006);
  • uczestnictwo w 7 Programie Ramowym UE: projekt Shrink Smart - Governance of Shrinkage Within an European Context, nr kontraktu SSH-CT-2009-225193, ośrodek kierujący – Lipsk (Niemcy), czas realizacji projektu 2009-2012.

Od 1999r. prof. dr hab. Jerzy Runge jest organizatorem corocznych Ogólnopolskich Warsztatów z Geografii Społeczno-Ekonomicznej w Cieszynie. Spotkania te, o charakterze metodologiczno-empirycznym pozwalają młodym badaczom, reprezentującym zarówno krajowe jak i niektóre zagraniczne ośrodki geograficzne (Ukraina, Czechy, Słowacja, Bułgaria, Kanada), doskonalić swój warsztat badawczy poprzez liczne dyskusje z zapraszanymi pracownikami naukowymi z grona profesorskiego. Warsztaty te mają już swoją publikację, zaś ambicją organizatorów jest kontynuowanie jej jako serię wydawniczą ulokowanie na punktowanej liście ministerialnej.

Prof. dr hab. Jerzy Runge był promotorem 3 prac doktorskich, zaś aktualnie ma pod swoją opieką 2 kolejnych doktorantów.

Prof. jest autorem ponad 200 publikacji naukowych i popularno-naukowych, w tym 6 indywidualnych, jak i współautorskich książek. W 2006r. ukazała się drukiem jego tzw. książka profesorska: J. Runge – „Metody badań w geografii społeczno-ekonomicznej. Elementy metodologii, wybrane narzędzia badawcze”, będąca swego rodzaju podsumowaniem wieloletnich zainteresowań problematyką metod badań w geografii. Duże zainteresowanie Czytelników sprawiło, że w rok później, tj. w 2007r. ukazało się jej drugie wydanie.

W 2010r. prof. dr hab. Jerzy Runge został powołany do grona ekspertów Centrum Zarządzania Strategicznego przy Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach. Bierze aktywny udział w przygotowaniu projektów badawczych poświęconych uwarunkowaniom regionalnego i lokalnych rynków pracy województwa śląskiego. Jednocześnie w ramach długoletniej współpracy z Urzędem Statystycznym, Zakład Geografii Społecznej przygotowuje wspólną z WUS publikację na temat procesów i struktur demograficzno-społecznych na obszarze województwa śląskiego w latach 1988-2008. Opracowanie to ma charakter szczególny, z jednej strony jest pierwszą tego typu próbą syntetycznego spojrzenia na przemiany ludnościowe w najbardziej zurbanizowanym regionie w kraju na przełomie XX i XXI w., zaś z drugiej strony stanowi ono podsumowanie 10-letniej działalności naukowo-badawczej Zakładu Geografii Społecznej KGE.

W 2011r. prof. Jerzy Runge odebrał odznaczenie państwowe – złoty medal za długoletnią służbę. Zainteresowania problemami przemian złożonymi układami osadniczymi zaowocowały w ostatnich latach inicjacją serii monografii: J. Runge 2020, Złożony układ osadniczy – tradycyjny region ekonomiczny – przestrzeń społeczno-kulturowa, Wyd. UŚ Katowice  oraz J. Runge, 2023, Przestrzeń społeczno-kulturowa złożonego układu osadniczego, Wyd. UŚ Katowice.

Uczelnia:

Wydział Nauk Przyrodniczych 

Uniwersytet Śląski w Katowicach 

Nota biograficzna:

Jestem absolwentem geologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, specjalność geologia stosowana. Od niemal 40 lat pracuję jako nauczyciel akademicki w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na Wydziale Nauk Przyrodniczych. Moje zainteresowania naukowe koncentrują się wokół hydrogeologii i jej powiązań z innymi naukami: hydrologią, ochroną środowiska, hydrobiologią. Zajmuję się pomiarami terenowymi, zbieraniem danych i przetwarzaniem ich w formy dostępne dla innych specjalistów: mapy hydrogeologiczne, mapy tematyczne, raporty, dokumentacje. Jestem współautorem 6 map seryjnych pierwszego poziomu wodonośnego wydawanych przez Państwowy Instytut Geologiczny. Zajmowałem się tworzeniem zasad i rozwiązań w regionalnym i lokalnym monitoringu wód podziemnych. W tym celu współpracowałem przez kilka lat z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Katowicach, Wydziałem Ekologii Urzędu Wojewódzkiego oraz Górnośląskim Przedsiębiorstwem Wodociągów w Katowicach. Zajmuję się ujmowaniem i ochroną ujęć wód podziemnych oraz powierzchniowych.

Dużą część mojej aktywności kieruję na dydaktykę geologii. Współtworzyłem nowe programy studiów: geologia stosowana, aquamatyka – interdyscyplinarne gospodarowanie środowiskami wodnymi, modyfikowałem istniejące programy studiów, koordynowałem przedmioty związane z hydrogeologią. Do września 2024 r. pełniłem funkcję Dyrektora kierunków studiów: aquamatyka – interdyscyplinarne gospodarowanie środowiskami wodnymi, geofizyka, geologia, geologia stosowana.

Uczelnia:

Uniwersytet Śląski w Katowicach 

Nota biograficzna:

Psycholożka, badaczka, wykładowczyni, szkoleniowiec. Adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. Specjalizuje się w analizie zachowania człowieka w sytuacjach ekstremalnych, szczególnie w adaptacji do warunków polarnych, co było tematem jej pracy doktorskiej. Współpracuje z Polską Stacją Polarną Hornsund im. Stanisława Siedleckiego na Spitsbergenie oraz Polską Stacją Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego. Od 2020 roku wraz z marsjańsko-księżycowym habitatem kosmicznym LunAres zajmuje się badaniami analogowych misji kosmicznych. Pomysłodawczyni i koordynatorka projektu badawczego AstroMentalHealth, którego realizacja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest planowana podczas misji z udziałem polskiego astronauty. Poza działaniami ekstremalnymi zajmuje się również psychologiczną analizą filmów. Popularyzatorka nauki, autorka zajęć psychoedukacyjnych dla młodzieży, prelegentka festiwali nauki, moderatorka dyskusji filmowych w kinach.

Uczelnia:

Uniwersytet Śląski w Katowicach 

Nota biograficzna:

Chemik, doktorant w Szkole Doktorskiej w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w dyscyplinie nauki chemiczne. Swój doktorat realizuje na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwesytetu Śląskiego. Specjalizuje się w chemii kwantowej i teoretycznej.

Zajmuje się badaniem molekuł dwuatomowych poprzez precyzyjne obliczenia z wykorzystaniem zaawansowanych komputerów. Łączy wiedzę chemiczną z umiejętnościami z zakresu informatyki i programowania.

Laureat stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla studentów za znaczące osiągnięcia na rok akademicki 2020/2021. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego.

 

Uczelnia:

Uniwersytet Śląski w Katowicach 

Nota biograficzna:

Profesor nauk biologicznych, Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski w Katowicach, ekolog, akarolog (zajmuje się ekologią i systematyką roztoczy Oribatida). Etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny. Ekspert ds. etyki w Komisji Europejskiej w Brukseli (program HORIZON 2020, HORIZON-MSCA-2022), członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody, członek sieci eksperckiej Team Europe (Komisja Europejska), członek Rady Klimatycznej przy United  Nations Global Compact Network Poland, przewodniczący Rady ds. kryzysu klimatyczno-środowiskowego Uniwersytetu Śląskiego, członek Rady eksperckiej Green REV Institute.

Autor licznych wykładów, warsztatów, kursów na macierzystej Uczelni, innych uczelniach w kraju i zagranicą,  dla różnych instytucji. Współpracuje z mediami lokalnymi, krajowymi i zagranicznymi w charakterze eksperta w zakresie ekologii i ochrony środowiska, kryzysu klimatycznego, popularyzatora nauki. Przedstawiając się podkreśla, że jest Ziemianinem, reprezentantem ssaków łożyskowych, jednym z milionów gatunków zamieszkujących wspaniałą Ziemię, szczyci się tytułem największego humanisty wśród przyrodoznawców, przyznanym przez Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną UŚ.

 

Uczelnia:

Śląski Uniwersytet Medyczny 

Nota biograficzna:

Zastępca Lekarza Kierującego Oddziałem Okulistyki Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. K. Gibińskiego w Katowicach. Jest specjalistą okulistyki certyfikowanym przez Europejskie Towarzystwo Okulistyczne.

Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał w wielu ośrodkach w kraju i zagranicą, m.in. – Klinice Okulistyki Uniwersytetu w Genui we Włoszech oraz Poliklinice Okulistyki Uniwersytetu Wschodniej Finlandii w Kuopio.

Zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób oczu, w szczególności jaskry i innych neuropatii nerwu wzrokowego. W obu dziedzinach jest autorem wielu prac naukowych zarówno klinicznych jak i doświadczalnych publikowanych w renomowanych czasopismach oraz prezentowanych podczas krajowych i międzynarodowych kongresów okulistycznych.

Ponadto dr hab. n. med. Adrian Smędowski, prof. SUM jest nauczycielem akademickim Katedry Okulistyki ŚUM oraz kieruje zespołem naukowców pracujących nad tworzeniem i testowaniem terapii eksperymentalnych stosowanych w leczeniu chorób siatkówki i nerwu wzrokowego. Jest członkiem wielu okulistycznych towarzystw naukowych, m.in. prestiżowej Amerykańskiej Akademii Okulistyki, Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz towarzystw związanych z eksperymentalną okulistyką i farmakologią okulistyczną.

Uczelnia:

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach 

Nota biograficzna:

Doktorantka Szkoły Doktorskiej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (ŚUM) oraz asystent badawczo-dydaktyczny Zakładu Psychoprofilaktyki Katedry Psychiatrii ŚUM. Jest lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychiatrii. Jej działalność naukowo-badawcza obejmuje zarówno farmakologiczne jak i niefarmakologiczne metody leczenia zaburzeń psychicznych. W 2023 roku została nagrodzona prestiżową Nagrodą Japońskiego Towarzystwa Psychiatrii i Neurologii (JSPN).

Uczelnia:

kierownik Katedry i Zakładu Biologii Medycznej i Molekularnej,
Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu SUM w Katowicach.

Nota biograficzna:

Biolog, biotechnolog, biolog medyczny, diagnosta laboratoryjny, doktor habilitowana nauk medycznych i nauk o zdrowiu, kierownik Katedry i Zakładu Biologii Medycznej i Molekularnej Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Studiowała na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jej praca magisterska dotyczyła polimorfizmu markerów RAPD dla form jęczmienia o zróżnicowanej podatności na mączniaka.  Stopień naukowy doktora nauk medycznych uzyskała w 2009 roku na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym SUM w Zabrzu. W 2019 roku uzyskała habilitację na podstawie dotychczasowego dorobku naukowego oraz cyklu czterech oryginalnych, współautorskich prac naukowych pod wspólnym tytułem „Analiza wybranych zmian na poziomie transkryptomu, epigenomu i proteomu w guzie oraz marginesie chirurgicznym w grupie pacjentów z rakiem płaskonabłonkowym w obrębie jamy ustnej”. Od 2020 roku jest kierownikiem Katedry i Zakładu Biologii Medycznej i Molekularnej. Działalność naukowo-badawcza dr hab. Joanny Strzelczyk obejmuje głównie obszary nauki związane z biologią molekularną oraz genetyką. W pracy naukowej szczególnie skupiła się na następujących grupach tematycznych: epidemiologia molekularna; molekularne podstawy mechanizmów uszkodzeń oksydacyjnych; genetyka molekularna w chorobach układu krążenia; molekularne podstawy nowotworzenia oraz patofizjologia wybranych schorzeń. Jest autorką lub współautorką 160 prac.

Uczelnia:

Instytut Socjologii
Wydział Nauk Społecznych
Uniwersytet Śląski w Katowicach

Nota biograficzna:

dr hab. Małgorzata Suchacka, prof. UŚ

  • 2022-2025 - członkini międzynarodowego zespołu grantowego „Strengthening metropolitan cooperation and governance in Central Europe”, realizowanego w ramach programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027.
  • Liderka interdyscyplinarnego zespołu I tematu badawczego „Społeczne i kulturowe uwarunkowania rozwoju sztucznej inteligencji w kontekście relacji człowiek - nowe technologie” na lata 2019 – 2022. W ramach zespołu zaprojektowano ogólnopolskie badania dotyczące relacji człowiek – nowe technologie
  • Autorka lub współautorka ponad 100 artykułów naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz 7 książek
  • Członek zespołu badawczego w latach 2013-2016, w ramach grantu „Networking a produktywność badawcza pracownika naukowego w naukach o zarządzaniu”, Program Badawczy Narodowego Centrum Nauki, „Sonata bis”, kierownik dr hab. prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach Maciej Mitręga, nr projektu: 2012/05/E/HS4/02216,
  • Kierownik grantu ministerialnego na lata 2010-2012 „Region przemysłowy jako "region uczący się" - socjologiczne uwarunkowania przekształceń na przykładzie województwa śląskiego” nr 3355/B/H03/2010/38
  • Ekspertka licznych projektów badawczych związanych z analizami szeroko rozumianych procesów rozwoju regionalnego oraz wpływu technologii na życie społeczne.

 

 

Uczelnia:

Politechnika Śląska

Nota biograficzna:

Kierowniczka Katedry Biotechnologii Środowiskowej na Politechnice Śląskiej

Wykształcenie:

  • Dyscyplina: inżynieria środowiska; obecnie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka
  • Specjalność: biotechnologia środowiskowa

Pełnione funkcje:

  • Członkini Komitetu Biotechnologii PAN w kadencjach 2020-2023 i 2024-2028
  • Członkini Zarządu Europejskiej Federacji Biotechnologii
  • Współprzewodnicząca Sekcji Biotechnologii Środowiskowej Europejskiej Federacji Biotechnologii

Zainteresowania badawcze:

Główne obszary zainteresowań naukowych związane są z biotechnologią środowiskową i obejmują: biotechnologię ścieków i odpadów, a w szczególności: oczyszczanie ścieków metodami biologicznymi i chemicznymi, oczyszczanie ścieków o wysokim stężeniu azotu amonowego (odcieki składowiskowe, wody osadowe, ścieki rolnicze), usuwanie mikrozanieczyszczeń, beztlenowe przetwarzanie ścieków i odpadów organicznych w celu odzyskiwania energii, odzysk związków biogennych ze ścieków w celu wytwarzania preparatów poprawiających kondycję gleb i stymulujących wzrost roślin.

Uczelnia:

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Nota biograficzna:

Studiował medycynę na Śląskim Uniwersytecie Medycznym na wydziale lekarskim. Następnie uzyskał specjalizację z dziedziny ortopedii i traumatologii narządu ruchu (1999).

Studiował traumatologię sportową na Uniwersytecie w Grenoble ,oraz 2014-2015 studia z zakresu biologii i medycyny sportowej, Uniwersytet Sorbona Paryż VI, Francja, zakończone uzyskaniem francuskiego ministerialnego dyplomu z zakresu biologii i medycyny sportowej.

W 2023 roku stworzył pierwszą Klinikę Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej na Śląsku i został mianowany kierownikiem Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Od 2024 na stanowisku Profesora SUM.

Pracuje w Instytucie Inżynierii Biomedycznej Wydziału Nauk Ścisłych Uniwersytetu Śląskiego, od 2022 roku na stanowisku Profesora UŚ.

Opublikował 55 artykułów naukowych, uczestniczył w 85 konferencjach naukowych w tym 45 zagranicznych, gdzie wygłosił 80 referatów.

Uczelnia:

Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Nota biograficzna:

Doktor nauk humanistycznych, językoznawczyni oraz adiunkt w Instytucie Językoznawstwa na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jej główny obszar zainteresowań stanowi lingwistyka francuska, ze szczególnym uwzględnieniem perswazji dziennikarskiej, teorii argumentacji w dyskursie medialnym, retoryki i pragmatyki. Jej obecny projekt badawczy obejmuje badanie dyskursywnych strategii perswazji w gatunku recenzji filmowej. Jest autorką monografii nt. komentarza redakcyjnego (edytorialu) oraz licznych artykułów z zakresu retoryki dziennikarskiej, opublikowanych m.in. w .: Cognitive Studies/Études cognitives, Studies in Logic, Grammar and Rhetoric, Academic Journal of Modern Philology, Études romanes de Brno, Respectus Philologicus oraz w serii: Routledge Handbooks (Routledge/Taylor&Francis) oraz Études de linguistique, littérature et art (Peter Lang). Uczestniczka wielu międzynarodowych konferencji. Laureatka grantu NCN Miniatura 8 (11.07.2024-10.07. 2025) na projekt badawczy z zakresu współczesnej genologii dziennikarskiej oraz wykonawczyni w grancie edukacyjno-wdrożeniowym POWR.03.01.00-00-W009/18-00 (NBCiR): „Kursy e-learningowe z zakresu frazeodydaktyki i profesjonalnego przygotowania publikacji naukowych" (2019-2022). Uczestniczka kilkunastu konferencji międzynarodowych. Członkini kilku towarzystw naukowych krajowych i międzynarodowych oraz Rady Naukowej Instytutu Językoznawstwa UŚ (2019-2022). W ramach działalności dydaktyczno-organizacyjnej prowadziła wykłady w programie wymiany kadry akademickiej Erasmus, Śląskiego Festiwalu Nauki oraz Frankofonii. W latach 2017-2022 prowadziła blog „Językownia” w portalu Przystanek Nauka UŚ. Laureatka nagród za działalność naukowo-badawczą (2015, 2017) oraz organizacyjną (2012) na rzecz Uniwersytetu Śląskiego.

Uczelnia:

Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach 

Nota biograficzna:

Teoretyk muzyki, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zajmuje się estetyką i hermeneutyką muzyki XIX wieku i późniejszej. Laureat Nagrody im. ks. Prof. Hieronima Feichta (2011) oraz Nagrody Honorowej Związku Kompozytorów Polskich (2015). Autor książek: Krzywe zwierciadło proroka. Rzecz o „Księżycowym Pierrocie” Arnolda Schönberga (Katowice 2002); Pieśni drzemią w każdej rzeczy. Muzyka i estetyka wczesnego romantyzmu niemieckiego (Wrocław 2009); Dyptyk tragiczny. Muzyka i mit w „Królu Edypie” i „Apollu” Igora Strawińskiego (Katowice 2015); Muzyka doświadczenia. Eseje i studia (Kraków 2023). Publikował m.in. w „Res Facta Nova”, „Zeszytach Literackich”, „Tygodniku Powszechnym”, „Ruchu Muzycznym”, „Kontekstach”, „Principiach” i „Scontri”. Tłumacz tekstów z zakresu teorii muzyki z języka angielskiego, niemieckiego i francuskiego. 

Uczelnia:

Uniwersytet Śląski w Katowicach 

Nota biograficzna:

Profesor tytularny, pracownik Instytutu Filozofii Uniwersytetu Śląskiego. Ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Śląskim, specjalność: logika. Studiował filozofię i teologię w Krakowie, Lublinie i Freiburgu im Breisgau. Uczeń polskich filozofów spotkania: Józefa Tischnera, Adama Węgrzeckiego i Andrzeja Nowickiego. Pracę doktorską poświęcił polskiej filozofii spotkania, pracę habilitacyjną – filozofii Emmanuela Levinasa. Prowadził współpracę naukową z kilkoma instytucjami badawczymi oraz ośrodkami naukowo-dydaktycznymi w Niemczech, Austrii, Czechach i na Słowacji. Jego zainteresowania naukowe są szerokie i różnorodne – od filozofii spotkania i dialogu poprzez fenomenologię, epistemologię, aksjologię, logiczne i filozoficzne problemy języka codziennej komunikacji, współczesny realizm krytyczny, aż po interakcje człowieka ze sztuczną inteligencją. Obecnie pracuje w zespole badawczym Filozofia wobec cywilizacyjnych wyzwań współczesności.

Uczelnia:

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Nota biograficzna:

Uczelnia

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Nota biograficzna

Kierownik Kliniki Pediatrii, Katedry Pediatrii, SUM w Katowicach

Przewodnicząca Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Wykształcenie

Specjalizacje lekarskie: pediatria, gastroenterologia, gastroenterologia dziecięca

Zainteresowania naukowe koncentrują się wokół chorób wątroby u dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem hyperbilirubinemii czynnościowych  oraz mukowiscydozy.

Członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Europejskiego Towarzystwa Pediatrycznej Gastrologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci oraz Europejskiego Towarzystwa Chorób Infekcyjnych

Autor /współautor wielu rozdziałów książek polskich oraz zagranicznych z zakresu gastroenterologii dziecięcej

Uczelnia:

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Nota biograficzna:

Doktor habilitowana nauk prawnych; profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w Zespole Badawczym Instytucji Postępowania Administracyjnego i Sądowoadministracyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; radca prawny; członek Wyższej Komisji Dyscyplinarnej do spraw nauczycieli akademickich przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kadencji 2017-2020 a następie członek  Komisji Dyscyplinarnej do spraw nauczycieli akademickich przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kadencji 2021–2024 oraz 2025-2028. Autorka i współautorka licznych opracowań naukowych z zakresu prawa administracyjnego, postępowania administracyjnego i sądowoadministracyjnego, a także prawa o szkolnictwie wyższym, postępowania dyscyplinarnego oraz prawa antydyskryminacyjnego i dostępnościowego. ORCID: 0000-0002-9933- 2667.