Poznaj sylwetki ekspertów:

Uczelnia:

Wydział Nauk Przyrodniczych 

Nota biograficzna:

Członkini zespołu badawczego Diastrofizm i geozagrożenia w Instytucie Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na problemach środowiskowych obszarów pogórniczych, ze szczególnym uwzględnieniem palących się składowisk odpadów po eksploatacji węgla kamiennego. Prowadzi badania z zastosowaniem aktywnych i pasywnych metod teledetekcyjnych. W swoich publikacjach analizuje wpływ pożarów podpowierzchniowych na poszczególne elementy środowiska przyrodniczego. Członkini Polskiego Towarzystwa Geologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Mineralogicznego. Uczestniczy w projektach finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki i Komisję Europejską. Ściśle współpracuje z Uniwersyteckimi Laboratoriami Kontroli Atmosfery UŚ. 

Uczelnia:

Wydział Nauk Przyrodniczych 

Nota biograficzna:

Jestem członkinią Zespołu Ekologii i w Instytucie Biologii Biotechnologii i Ochrony Środowiska Wydziału Nauk Przyrodniczych oraz Zespołu ds. kształcenia nauczycieli w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach a także Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami PAN.

Naukowo zajmuję ekologią i oceną jakości biologicznej gleby dlatego w mojej pracy skupiam się na poszukiwaniu najlepszych wskaźników biologicznych opartych na organizmach glebowych, ze szczególnym uwzględnieniem mikrostawonogów.

Lubię dzielić się swoją wiedzą dlatego angażuję się w tworzenie i prowadzenie zajęć i warsztatów dla dzieci i młodzieży w ramach m in. takich akcji jak: Noc Biologów, Fascination of Plants Day czy Transformersi w szkołach – edukacja na rzecz zielonej transformacji i zachowania kultury górniczej w regionie.

Uczelnia:

Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach 

Nota biograficzna:

Doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki; adiunkt w Instytucie Pedagogiki na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; terapeutka w zakresie terapii pedagogicznej, wczesnego wspomagania rozwoju; popularyzatorka aktywności przeciwdziałających syndromowi deficytu natury wśród dzieci, młodzieży i dorosłych; akredytowany praktyk tutoringu, trenerka programu „Odyseja Umysłu”; autorka książki pt. „Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Ujęcie z perspektywy międzyludzkich różnic w zakresie zdolności kierunkowych” oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych o tematyce edukacyjnej; entuzjastka pedagogiki alternatywnej, myślenia wizualnego i sketchnotingu, tutoringu, grywalizacji i innych innowacyjnych metod i form edukacji; realizatorka autorskich modułów w pracy ze studentami z zakresu pedagogiki przygody (outdoor and adventure education), zastosowania teatru cieni w edukacji, indywidualizacji procesu kształcenia, myślenia wizualnego, tutoringu, treningu uważności (mindfulness), zastosowania metody design thinking w edukacji; autorka profilu na Facebooku o tematyce edukacyjnej: Edukociołek; zdobywczyni Innovative Teaching Award 2023 sojuszu Transform4Europe; trenerka studenckiej drużyny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która zdobyła w maju 2024 r. pierwsze miejsce na finałach światowych Odysei Umysłu; koordynatorka merytoryczna VI edycji programu Uniwersytet Najlepszych UŚ.

Uczelnia:

Uniwersytet Śląski w Katowicach 

Nota biograficzna:

Członek Zespołu Biochemii i Genetyki Mikroorganizmów, pracuje w Instytucie Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest także członkiem European Federation of Biotechnology oraz Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów. Zawodowo zajmuje się biochemią mikroorganizmów oraz biotechnologią środowiskową. Współtwórca biopreparatów mających wspomóc pracę oczyszczalni ścieków w usuwaniu leków. Opracowana przez nią nowatorska technologia unieruchamiania bakterii zdobyła wiele nagród oraz wyróżnień. Uczestniczy w projektach finansowanych zarówno przez Narodowe Centrum Nauki, jak i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Uczelnia:

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Nota biograficzna:

Doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika. Pedagog przedszkolny i wczesnoszkolny, diagnosta pedagogiczny, terapeuta w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i terapii pedagogicznej. Z Uniwersytetem Śląskim związana zawodowo od 2011 roku. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Pedagogiki na Wydziale Nauk Społecznych. Zainteresowania badawcze dotyczą edukacji matematycznej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz trudności w uczeniu się, ze szczególnym uwzględnieniem trudności w uczeniu się matematyki. Ponadto interesuje się procesem rozwiązywania problemów i zadań. Jej praca doktorska dotyczyła możliwości zastosowania heurystycznej metody G. Polya do rozwiązywania przez uczniów pierwszego etapu edukacyjnego matematycznych zadań problemowych. Pasjonatka gier dydaktycznych, szczególnie zainteresowana tematyką wykorzystania gier w edukacji matematycznej. Dwukrotna laureatka nagrody JM Rektora w obszarze działalności naukowo-badawczej. W roku akademickim 2022/2023 otrzymała wyróżnienie JM Rektora UŚ za doskonałą dydaktykę w kategorii wybitny nauczyciel. Od roku 2022 Ambasadorka kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna w kampanii wizerunkowej #NaszUniwersytet. Mentorka w ramach trzeciej edycji programu mentorskiego projektu „DUO-Uniwersytet Śląski uczelnią dostępną, uniwersalną i otwartą”. W ramach pracy dydaktycznej przygotowuje przyszłych nauczycieli przedszkoli i klas 1-3 do uczenia matematyki, pokazując że edukacja może być nie tylko efektywna ale i efektowna a odkrywanie matematyki może być dla uczniów fascynującą przygodą.

Prócz uniwersytetu pracuje także w poradni psychologiczno-pedagogicznej, dzięki czemu łączy pasję naukową z praktyką oświatową. Zajmuje się diagnozą pedagogiczną, w szczególności diagnozą przyczyn wykazywanych przez uczniów niepowodzeń szkolnych oraz diagnozą gotowości szkolnej. Prowadzi także diagnozę zaburzeń uwagi z wykorzystaniem testu MOXO. Ponadto prowadzi terapię pedagogiczną dzieci i młodzieży. Wciąż szuka nowych sposobów i metod pracy z dziećmi i uczniami, którzy wymagają wsparcia. Terapeutka metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Bilateralnej Integracji, terapeuta ręki i świeżo upieczona providerka metody Neuroflow ATS®.

Dodatkowo prowadzi warsztaty i szkolenia dla nauczycieli z zakresu edukacji matematycznej, jak również organizowania i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz dostosowania wymagań edukacyjnych wobec dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Uczestniczka licznych kongresów i festiwali edukacyjnych.

 

Uczelnia:

Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wydział Humanistyczny 


Nota biograficzna:

Groznawca, teoretyk literatury, miłośnik anime, cyberpunku, dystopii i gier RPG. Uczy na kierunkach Sztuka pisania oraz Twórcze pisanie i marketing wydawniczy, które współtworzy z ekipą edukacyjnych rewolucjonistów.

Profesor UŚ, dyrektor Centrum Badań Groznawczych, VP Instytutu GET3S, członek sieci naukowych badań nad grami (DiGRA) oraz utopiami (USS, SUS). Absolwent Paris Program in Critical Theory. PI w grantach Narodowego Centrum Nauki w konkursach Sonata (2011-2013) oraz Opus (2022-2025).

Publikował badania między innymi w Game Studies, Games and Culture, Journal of Gaming and Virtual Worlds, Tekstach Drugich, ER(R)GO. Jest autorem monografii poświęconych teorii literatury (2013, 2015), analizie i interpretacji gier cyfrowych (2023) oraz badaniom nad growymi utopiami i dystopiami (2018). Współredagował książki poświęcone badaniom ekonomii literatury (2016), utopii (2016) oraz dyskursów gier cyfrowych (2019).

Michał łączy refleksję filozoficzną (hermeneutyka, filozofia techniki, Object Oriented Ontology) z rozważaniami narratologicznymi (narratologia postklasyczna i transmedialna), oraz współczesną sztuką interpretacji, eksplorując pole badań łączące game studies oraz utopian studies.

Aktualnie zajmuje się problemami zarządzania życiem w grach i przy pomocy gier.

Uczelnia:

Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych, Uniwersytet Śląski w Katowicach

Nota biograficzna:

Informatykiem jestem odkąd pamiętam ;-) tylko kiedy zaczynałem to nie miałem nawet komputera. Pierwszy program napisałem na kartce i szedłem go przepisać do kolegi na ZX Spectrum. To były czasy. Od tamtej chwili wiele się zmieniło. Szczególny wpływ na świat, nie tylko informatyki, miał Internet. Z tego powodu dziś najbliżej mi do technologii powiedzmy "wokółinternetowych".

Zawodowo zajmuję się programowaniem, szczególnie w ramach aplikacji internetowych, ale również wieloma aspektami świata hardware'u i software'u.

Od kilkunastu lat jestem również pracownikiem naukowym w Instytutach Informatyki na Śląskich uczelniach. Szczególnie upodobałem sobie rozwój zastosowań zbiorów i systemów rozmytych oraz sztucznych sieci neuronowych, które można powiedzieć są szczególnym przypadkiem szeroko pojętej sztucznej inteligencji.

Uczelnia:

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Nota biograficzna:

Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie na kierunku chemia. Pod opieką dr. Tomasza Girka obronił pracę magisterską w zakresie syntezy organicznej układów cyklodekstrynowych. Dalsze badania nad projektowaniem potencjalnych inhibitorów integrazy HIV podjął pod kierunkiem prof. Jarosława Polańskiego w ramach studiów doktoranckich na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego. Po uzyskaniu stopnia doktora pracował w Czeskiej Akademii Nauk w Pradze w grupie prof. Michala Hocka nad projektowaniem związków o działaniu przeciwwirusowym oraz na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Karola. W 2013 roku uzyskał habilitację w dziedzinie nauk farmaceutycznych na Wydziale Farmaceutycznym Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w oparciu o badania nad przeciwgrzybiczym działaniem pochodnych chinoliny. W tym czasie opublikował szereg prac związanych z projektowaniem oraz mechanizmem działania inhibitorów pomp wyrzutu. W 2020 roku uzyskał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w oparciu o badania nad projektowaniem i aktywnością przeciwnowotworową nowych związków kompleksujących jony żelaza. Od tego czasu jest kierownikiem Zespołu Projektowania Leków i Nano-farmakologii. Od 2022 roku pełni funkcję dyrektora Instytutu Chemii na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na badaniu mechanizmów działania potencjalnych leków przeciwnowotworowych oraz przeciw-mikrobiologicznych. Jest współautorem ponad 120 publikacji naukowych oraz blisko 40 patentów, w tym trzech wdrożeń. Jego prace były cytowane ponad 4000 razy, co zapewniło mu miejsce na liście „Top 2%” naukowców o największym wpływie na światową naukę.

fotografia Robert dodatkowa 1
Uczelnia:

Uniwersytet Śląski

Nota biograficzna:

Członek zespołu Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii w Instytucie Biologii Biotechnologii i Ochrony Środowiska UŚ. Członek Polskiego Związku Pszczelarskiego oraz Sekcji Arachnologicznej PTZool. Zawodowo zajmuje się badaniami nad stresem środowiskowym u pszczół i pająków. Jest współtwórcą Wojewódzkiego Programu Rozwoju Pszczelarstwa i Ochrony Pszczół a także Metodyki Tworzenia Monitoringu Efektów Bioróżnorodnościowych Programu Rolnośrodowiskowego. Popularyzator nauki - prowadzi liczne szkolenia dla pszczelarzy, a także warsztaty dla dzieci i młodzieży. Biegły w zakresie arachnologii.

 

Uczelnia:

Uniwersytet Śląski w Katowicach 

Nota biograficzna:

Kulturoznawca, pracownik Instytutu Nauk o Kulturze UŚ. Autor trzech monografii kulturoznawczych: Dyskurs antropologiczny w pisarstwie Josepha Conrada (2008), Grań kultury. Transgresje alpinizmu (2012) oraz Krajobrazy kontekstu (2021). Opublikował również trzy tomiki poetyckie: Budowa autostrady (2012), Widokówki (2016) oraz Wieki średnie (2021).

Uczelnia:

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach 

Nota biograficzna:

 

  • Kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Dziecięcej SUM w Katowicach
  • Koordynator Wydziałowy Programu Erasmus Plus Wydziału Nauk Medycznych SUM w Katowicach  
  • Konsultant krajowy w dziedzinie neurologii dziecięcej

Wykształcenie

  • specjalizacje lekarskie: pediatria, neurologia dziecięca oraz pediatria metaboliczna
  • licencja EEG
  • certyfikat z epileptologii

Pełnione funkcje (krajowe)

  • Wiceprzewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych (PTND, kadencja 2023-2027)
  • Przewodnicząca Śląskiego Oddziału PTND (kadencja 2019-2023, 2023-2027)
  • Przewodnicząca Sekcji Neurometabolicznej PTND

Pełnione funkcje (zagraniczne)

  • Członek Komitetu Naukowego Europejskiej Akademii Neurologii (European Academy of Neurology, EAN, kadencja 2022-2024, 2024-2026)
  • Ekspert zewnętrzny Europejskiej Agencji Leków (European Medicine Agency, EMA)
  • Członek komitetu Accelerating Clinical Trials in the EU (ACT EU) działającego przy EMA

 

Uczelnia:

Uniwersytet Śląski w Katowicach 

Nota biograficzna:

Wydział Nauk Przyrodniczych 

Uczelnia:

Wydział Nauk Przyrodniczych 

Uniwersytet Śląski w Katowicach 

Nota biograficzna:

Jestem absolwentem geologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, specjalność geologia stosowana. Od niemal 40 lat pracuję jako nauczyciel akademicki w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na Wydziale Nauk Przyrodniczych. Moje zainteresowania naukowe koncentrują się wokół hydrogeologii i jej powiązań z innymi naukami: hydrologią, ochroną środowiska, hydrobiologią. Zajmuję się pomiarami terenowymi, zbieraniem danych i przetwarzaniem ich w formy dostępne dla innych specjalistów: mapy hydrogeologiczne, mapy tematyczne, raporty, dokumentacje. Jestem współautorem 6 map seryjnych pierwszego poziomu wodonośnego wydawanych przez Państwowy Instytut Geologiczny. Zajmowałem się tworzeniem zasad i rozwiązań w regionalnym i lokalnym monitoringu wód podziemnych. W tym celu współpracowałem przez kilka lat z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Katowicach, Wydziałem Ekologii Urzędu Wojewódzkiego oraz Górnośląskim Przedsiębiorstwem Wodociągów w Katowicach. Zajmuję się ujmowaniem i ochroną ujęć wód podziemnych oraz powierzchniowych.

Dużą część mojej aktywności kieruję na dydaktykę geologii. Współtworzyłem nowe programy studiów: geologia stosowana, aquamatyka – interdyscyplinarne gospodarowanie środowiskami wodnymi, modyfikowałem istniejące programy studiów, koordynowałem przedmioty związane z hydrogeologią. Do września 2024 r. pełniłem funkcję Dyrektora kierunków studiów: aquamatyka – interdyscyplinarne gospodarowanie środowiskami wodnymi, geofizyka, geologia, geologia stosowana.

Uczelnia:

Śląski Uniwersytet Medyczny 

Nota biograficzna:

Zastępca Lekarza Kierującego Oddziałem Okulistyki Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. K. Gibińskiego w Katowicach. Jest specjalistą okulistyki certyfikowanym przez Europejskie Towarzystwo Okulistyczne.

Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał w wielu ośrodkach w kraju i zagranicą, m.in. – Klinice Okulistyki Uniwersytetu w Genui we Włoszech oraz Poliklinice Okulistyki Uniwersytetu Wschodniej Finlandii w Kuopio.

Zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób oczu, w szczególności jaskry i innych neuropatii nerwu wzrokowego. W obu dziedzinach jest autorem wielu prac naukowych zarówno klinicznych jak i doświadczalnych publikowanych w renomowanych czasopismach oraz prezentowanych podczas krajowych i międzynarodowych kongresów okulistycznych.

Ponadto dr hab. n. med. Adrian Smędowski, prof. SUM jest nauczycielem akademickim Katedry Okulistyki ŚUM oraz kieruje zespołem naukowców pracujących nad tworzeniem i testowaniem terapii eksperymentalnych stosowanych w leczeniu chorób siatkówki i nerwu wzrokowego. Jest członkiem wielu okulistycznych towarzystw naukowych, m.in. prestiżowej Amerykańskiej Akademii Okulistyki, Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz towarzystw związanych z eksperymentalną okulistyką i farmakologią okulistyczną.

Uczelnia:

kierownik Katedry i Zakładu Biologii Medycznej i Molekularnej,
Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu SUM w Katowicach.

Nota biograficzna:

Biolog, biotechnolog, biolog medyczny, diagnosta laboratoryjny, doktor habilitowana nauk medycznych i nauk o zdrowiu, kierownik Katedry i Zakładu Biologii Medycznej i Molekularnej Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Studiowała na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jej praca magisterska dotyczyła polimorfizmu markerów RAPD dla form jęczmienia o zróżnicowanej podatności na mączniaka.  Stopień naukowy doktora nauk medycznych uzyskała w 2009 roku na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym SUM w Zabrzu. W 2019 roku uzyskała habilitację na podstawie dotychczasowego dorobku naukowego oraz cyklu czterech oryginalnych, współautorskich prac naukowych pod wspólnym tytułem „Analiza wybranych zmian na poziomie transkryptomu, epigenomu i proteomu w guzie oraz marginesie chirurgicznym w grupie pacjentów z rakiem płaskonabłonkowym w obrębie jamy ustnej”. Od 2020 roku jest kierownikiem Katedry i Zakładu Biologii Medycznej i Molekularnej. Działalność naukowo-badawcza dr hab. Joanny Strzelczyk obejmuje głównie obszary nauki związane z biologią molekularną oraz genetyką. W pracy naukowej szczególnie skupiła się na następujących grupach tematycznych: epidemiologia molekularna; molekularne podstawy mechanizmów uszkodzeń oksydacyjnych; genetyka molekularna w chorobach układu krążenia; molekularne podstawy nowotworzenia oraz patofizjologia wybranych schorzeń. Jest autorką lub współautorką 160 prac.

Uczelnia:

Instytut Socjologii
Wydział Nauk Społecznych
Uniwersytet Śląski w Katowicach

Nota biograficzna:

dr hab. Małgorzata Suchacka, prof. UŚ

  • 2022-2025 - członkini międzynarodowego zespołu grantowego „Strengthening metropolitan cooperation and governance in Central Europe”, realizowanego w ramach programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027.
  • Liderka interdyscyplinarnego zespołu I tematu badawczego „Społeczne i kulturowe uwarunkowania rozwoju sztucznej inteligencji w kontekście relacji człowiek - nowe technologie” na lata 2019 – 2022. W ramach zespołu zaprojektowano ogólnopolskie badania dotyczące relacji człowiek – nowe technologie
  • Autorka lub współautorka ponad 100 artykułów naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz 7 książek
  • Członek zespołu badawczego w latach 2013-2016, w ramach grantu „Networking a produktywność badawcza pracownika naukowego w naukach o zarządzaniu”, Program Badawczy Narodowego Centrum Nauki, „Sonata bis”, kierownik dr hab. prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach Maciej Mitręga, nr projektu: 2012/05/E/HS4/02216,
  • Kierownik grantu ministerialnego na lata 2010-2012 „Region przemysłowy jako "region uczący się" - socjologiczne uwarunkowania przekształceń na przykładzie województwa śląskiego” nr 3355/B/H03/2010/38
  • Ekspertka licznych projektów badawczych związanych z analizami szeroko rozumianych procesów rozwoju regionalnego oraz wpływu technologii na życie społeczne.

 

 

Uczelnia:

Politechnika Śląska

Nota biograficzna:

Kierowniczka Katedry Biotechnologii Środowiskowej na Politechnice Śląskiej

Wykształcenie:

  • Dyscyplina: inżynieria środowiska; obecnie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka
  • Specjalność: biotechnologia środowiskowa

Pełnione funkcje:

  • Członkini Komitetu Biotechnologii PAN w kadencjach 2020-2023 i 2024-2028
  • Członkini Zarządu Europejskiej Federacji Biotechnologii
  • Współprzewodnicząca Sekcji Biotechnologii Środowiskowej Europejskiej Federacji Biotechnologii

Zainteresowania badawcze:

Główne obszary zainteresowań naukowych związane są z biotechnologią środowiskową i obejmują: biotechnologię ścieków i odpadów, a w szczególności: oczyszczanie ścieków metodami biologicznymi i chemicznymi, oczyszczanie ścieków o wysokim stężeniu azotu amonowego (odcieki składowiskowe, wody osadowe, ścieki rolnicze), usuwanie mikrozanieczyszczeń, beztlenowe przetwarzanie ścieków i odpadów organicznych w celu odzyskiwania energii, odzysk związków biogennych ze ścieków w celu wytwarzania preparatów poprawiających kondycję gleb i stymulujących wzrost roślin.

Uczelnia:

Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Nota biograficzna:

Doktor nauk humanistycznych, językoznawczyni oraz adiunkt w Instytucie Językoznawstwa na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jej główny obszar zainteresowań stanowi lingwistyka francuska, ze szczególnym uwzględnieniem perswazji dziennikarskiej, teorii argumentacji w dyskursie medialnym, retoryki i pragmatyki. Jej obecny projekt badawczy obejmuje badanie dyskursywnych strategii perswazji w gatunku recenzji filmowej. Jest autorką monografii nt. komentarza redakcyjnego (edytorialu) oraz licznych artykułów z zakresu retoryki dziennikarskiej, opublikowanych m.in. w .: Cognitive Studies/Études cognitives, Studies in Logic, Grammar and Rhetoric, Academic Journal of Modern Philology, Études romanes de Brno, Respectus Philologicus oraz w serii: Routledge Handbooks (Routledge/Taylor&Francis) oraz Études de linguistique, littérature et art (Peter Lang). Uczestniczka wielu międzynarodowych konferencji. Laureatka grantu NCN Miniatura 8 (11.07.2024-10.07. 2025) na projekt badawczy z zakresu współczesnej genologii dziennikarskiej oraz wykonawczyni w grancie edukacyjno-wdrożeniowym POWR.03.01.00-00-W009/18-00 (NBCiR): „Kursy e-learningowe z zakresu frazeodydaktyki i profesjonalnego przygotowania publikacji naukowych" (2019-2022). Uczestniczka kilkunastu konferencji międzynarodowych. Członkini kilku towarzystw naukowych krajowych i międzynarodowych oraz Rady Naukowej Instytutu Językoznawstwa UŚ (2019-2022). W ramach działalności dydaktyczno-organizacyjnej prowadziła wykłady w programie wymiany kadry akademickiej Erasmus, Śląskiego Festiwalu Nauki oraz Frankofonii. W latach 2017-2022 prowadziła blog „Językownia” w portalu Przystanek Nauka UŚ. Laureatka nagród za działalność naukowo-badawczą (2015, 2017) oraz organizacyjną (2012) na rzecz Uniwersytetu Śląskiego.

Uczelnia:

Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach 

Nota biograficzna:

Teoretyk muzyki, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zajmuje się estetyką i hermeneutyką muzyki XIX wieku i późniejszej. Laureat Nagrody im. ks. Prof. Hieronima Feichta (2011) oraz Nagrody Honorowej Związku Kompozytorów Polskich (2015). Autor książek: Krzywe zwierciadło proroka. Rzecz o „Księżycowym Pierrocie” Arnolda Schönberga (Katowice 2002); Pieśni drzemią w każdej rzeczy. Muzyka i estetyka wczesnego romantyzmu niemieckiego (Wrocław 2009); Dyptyk tragiczny. Muzyka i mit w „Królu Edypie” i „Apollu” Igora Strawińskiego (Katowice 2015); Muzyka doświadczenia. Eseje i studia (Kraków 2023). Publikował m.in. w „Res Facta Nova”, „Zeszytach Literackich”, „Tygodniku Powszechnym”, „Ruchu Muzycznym”, „Kontekstach”, „Principiach” i „Scontri”. Tłumacz tekstów z zakresu teorii muzyki z języka angielskiego, niemieckiego i francuskiego.