Uczelnia: Uniwersytet Śląski
Nota biograficzna: Od 1980r. pracował w Katedrze Geografii Ekonomicznej Wydziału Nauk o Ziemi UŚ, zaś od zmian organizacyjnych w Uniwersytecie Śląskim kilka lat temu – w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ. W 1988r. obronił pracę doktorską, zaś w 1998r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. Obydwa przewody – doktorski, jak i habilitacyjny – zostały przeprowadzone na Uniwersytecie Jagiellońskim (Wydział Biologii i Nauk o Ziemi UJ). W 2010r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.
W 1999r. objął on funkcję kierownika nowo powstałego Zakładu Geografii Społecznej, jak i funkcję prodziekana ds. studenckich (kadencja prodziekana 1999-2002). Kierowany przez prof. dr hab. Jerzego Runge Zakład Geografii Społecznej uczestniczył w minionych latach w realizacji zagranicznych, jak i krajowych projektach badawczych. Do najważniejszych z nich należą:
- kierowanie międzynarodowym projektem badawczym KBN nr 6PO4E0017 nt. „Territorial social-economic system of the borderland of Silesia Province and Northern Moravia and Strategies of its development in the period of political and economic changes of Central-Eastern European Countries (lata 1999-2002);
- uczestnictwo w czeskim projekcie badawczym: The development changes of the former socialistic towns in the Ostravaʼs and Upper Silesian regions in the conditions of transformation (kierownik projektu doc RND Radim Prokop, Ostravska Univerzita, lata 2003-2006);
- uczestnictwo w 7 Programie Ramowym UE: projekt Shrink Smart - Governance of Shrinkage Within an European Context, nr kontraktu SSH-CT-2009-225193, ośrodek kierujący – Lipsk (Niemcy), czas realizacji projektu 2009-2012.
Od 1999r. prof. dr hab. Jerzy Runge jest organizatorem corocznych Ogólnopolskich Warsztatów z Geografii Społeczno-Ekonomicznej w Cieszynie. Spotkania te, o charakterze metodologiczno-empirycznym pozwalają młodym badaczom, reprezentującym zarówno krajowe jak i niektóre zagraniczne ośrodki geograficzne (Ukraina, Czechy, Słowacja, Bułgaria, Kanada), doskonalić swój warsztat badawczy poprzez liczne dyskusje z zapraszanymi pracownikami naukowymi z grona profesorskiego. Warsztaty te mają już swoją publikację, zaś ambicją organizatorów jest kontynuowanie jej jako serię wydawniczą ulokowanie na punktowanej liście ministerialnej.
Prof. dr hab. Jerzy Runge był promotorem 3 prac doktorskich, zaś aktualnie ma pod swoją opieką 2 kolejnych doktorantów.
Prof. jest autorem ponad 200 publikacji naukowych i popularno-naukowych, w tym 6 indywidualnych, jak i współautorskich książek. W 2006r. ukazała się drukiem jego tzw. książka profesorska: J. Runge – „Metody badań w geografii społeczno-ekonomicznej. Elementy metodologii, wybrane narzędzia badawcze”, będąca swego rodzaju podsumowaniem wieloletnich zainteresowań problematyką metod badań w geografii. Duże zainteresowanie Czytelników sprawiło, że w rok później, tj. w 2007r. ukazało się jej drugie wydanie.
W 2010r. prof. dr hab. Jerzy Runge został powołany do grona ekspertów Centrum Zarządzania Strategicznego przy Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach. Bierze aktywny udział w przygotowaniu projektów badawczych poświęconych uwarunkowaniom regionalnego i lokalnych rynków pracy województwa śląskiego. Jednocześnie w ramach długoletniej współpracy z Urzędem Statystycznym, Zakład Geografii Społecznej przygotowuje wspólną z WUS publikację na temat procesów i struktur demograficzno-społecznych na obszarze województwa śląskiego w latach 1988-2008. Opracowanie to ma charakter szczególny, z jednej strony jest pierwszą tego typu próbą syntetycznego spojrzenia na przemiany ludnościowe w najbardziej zurbanizowanym regionie w kraju na przełomie XX i XXI w., zaś z drugiej strony stanowi ono podsumowanie 10-letniej działalności naukowo-badawczej Zakładu Geografii Społecznej KGE.
W 2011r. prof. Jerzy Runge odebrał odznaczenie państwowe – złoty medal za długoletnią służbę. Zainteresowania problemami przemian złożonymi układami osadniczymi zaowocowały w ostatnich latach inicjacją serii monografii: J. Runge 2020, Złożony układ osadniczy – tradycyjny region ekonomiczny – przestrzeń społeczno-kulturowa, Wyd. UŚ Katowice oraz J. Runge, 2023, Przestrzeń społeczno-kulturowa złożonego układu osadniczego, Wyd. UŚ Katowice.